Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hakları ellerinden alınanlar

 

Muhalefetin yaş haddi nedeniyle emekli olamayanlara haklarının verilmesi amacıyla hazırladığı yasa teklifine, siyasi iktidarın “gündemimizde yok” diyerek olumlu yanıt vermemesi yüz binlerce kişinin umudunu kırdı.

Emekli olabilmek için sigorta süresi ve prim gün sayısını dolduran ancak yaş engeline takılanlarla ilgili yasal düzenlemeye maliyeti artıracağı gerekçesiyle sürekli karşı çıkıyor iktidar. Geçmişte de SSK’nın olumsuz görüş bildirmesi üzerine defalarca gündeme gelen yasal düzenleme talepleri ötelenmişti.

Siyasi partilerin 24 Haziran seçiminin vaatleri arasında yer almasından ötürü yüz binlerce kişi umutlanarak beklentiye girdi.  Yaşa takılanlarla ilgili vaatte bulunmayan AKP’nin bazı yetkilileri zaman zaman sorunun çözümüne yönelik açıklamada bulunmuşlardı. Söz verilen 3600 ek göstergenin yanı sıra bu konu da unutuldu kabine tarafından.

Oysa insanlar yıllarca çalışarak, emek harcayarak prim ödedi, emekliliğin düşünü kurdu. Ancak bir gecede çıkarılan yasadan dolayı emeklilik hakları ellerinden alındı. Yıllarca emek harcamanın karşılığını edinemeyen yurttaşlar, dernek kurdular, taleplerini her yerde haykırdılar,  isyan ettiler yine de seslerini duyuramadılar.  Duyursalar bile görmezden gelindiler. 

CHP seçim vaadi doğrultusunda yaş haddi nedeniyle emekli olamayanlara haklarının verilmesi amacıyla TBMM’ye sunduğu yasa teklifinin biran önce görüşülmesi için ilgili komisyonu toplantıya çağırdı.  Ne ki, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ”Konu gündemimizde yok” diyerek yasa teklifinin görüşülmesine şimdilik kapıyı kapattı. Şimdilik demem, belki ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği af görüşmesinde Erdoğan’a konuyu hatırlatır. Çünkü MHP’nin de sözü var emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili.

Geçmiş AKP hükümetleri SGK’ya ek maliyet getireceği gerekçesiyle hakların verilmesine sıcak bakmamıştı.  Hatta SGK çıkarılacak yasanın kuruma 200 milyar lira ek maliyet getireceğini açıklamıştı. Ancak o insanlar yıllarca çalışarak prim ödeyerek katkıda bulundu SGK’ya.  

Aslında yaşa takılanların emekliliği gündeme geldiğinde sürekli DYP-SHP koalisyon hükümetinin 1990’lı yılların başında çıkardığı yasayla insanlara 38 yaşında emeklilik hakkı tanındığı, o zamandan bu yana SGK’nın hep açık verdiği, belini doğrultamadığı ifade ediliyor.

Kuşkusuz haklılık payı var. SGK mali açıktan ötürü zorlanıyor, Hazine desteğiyle emekli maaşlarını ödeyebiliyor. Batılı ülkelerde bir çalışan dört emekliyi finanse ederken, Türkiye’de bir çalışan iki emekliyi karşılayabiliyor.

SGK açıklarının temelinde geçmişten kaynaklanan emeklilik yaşı bulunsa  bile asıl etken prim alacaklarının tahsil edilememesi.  Milyonlarca kişinin kayıt dışı çalışmasından ötürü toplanamayan prim SGK’nın gelir kaybına yol açıyor. Alacaklarını tamamıyla tahsil edemeyen, kayıt dışı istihdama karşı mücadelede başarılı olamayan, kaynaklarını yeterince değerlendiremeyen SGK açıklarının bedelini emeklilikte yaşa takılanlara yüklemek hiç doğru değil.

Çalışma süresi ile prim ödeme gün sayıları dolduğu halde sırf yaşlarından ötürü emekli olamayan yüz binlerce kişi yıllardır mağdur.  Sözler verilmesine karşın hiçbiri yerine getirilmedi. Çalışma süresi ile prim ödeme gün sayılarını doldurmalarına karşın emeklilik hakkını elde edememeleri kabullenilecek durum değil.

Peki bugün feryat eden insanların emeklilik hakları ellerinden nasıl alınmıştı?

1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Yasası çıkarılırken yasaya eklenen ve işsizlik sigortası ile hiçbir bağlantısı bulunmayan maddelerle sigortalıların çalışma ve emeklilik hakları radikal şekilde değiştirilmişti. Yasa ile emeklilik için istenen süre ve gün koşullarına kadınlar için 58, erkekler için de 60 yaş şartı getirilmişti. Yasaya eklenen yaş şartının kademeli olarak 1976 yılına kadar geriye dönük uygulanması da kararlaştırılmıştı.  Yasa ile emeklilik bir gecede 2 yıldan 15 yıla kadar ötelendi. Başka bir ifade ile yüz binlerce yurttaşın emeklilik hakkı bir gecede ellerinden alındı.

4447 sayılı yasa ile emeklilik hakları ellerinden alınan, hayal kırıklığı yaşayan insanlar ellerinden haklarının geri verilmesi için yıllardır umutla mücadele ediyor. Bakalım CHP’nin yasa teklifine AKP’den çok MHP nasıl karşılık verecek. Öyle ya, onların da bu konuda seçim vaadi var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar