Ordu
DOLAR13.6671
EURO15.5224
ALTIN784.35
Uğur Yavuz

Uğur Yavuz

Mail: [email protected]

HAKSIZLIĞIN ADI EYT

EYT; yani emeklilikte yaşa takılanlar… Ordu ilimizde ve ülke genelinde yıllardır bir mücadele veriyorlar ve neredeyse duvara karşı konuşuyorlar. Herkes bu kesimi erken emeklilik isteyenler zannediyor. Dinleyen herkes hak veriyor, ama sonra yapılan açıklamalara bakıyorsunuz yine erken emeklilikten bahsediliyor.

Görüyorum ki, yıllardır bu insanların verdiği hak mücadelesine rağmen, konu ya anlaşılamıyor ya da ısrarla anlaşılmak istenmiyor.  Bu konunun, erken emeklilik talebiyle ilgisi yok. En basit anlatımıyla dünya hukuk tarihine geçecek bir garabet söz konusu. Çünkü yasayı geriye doğru işlettiler. Bir hukuk devletinde bunun olması, kazanılmış hakların gasp edilmesi, kabul edilebilir bir durum değildir.

Olayın kökeni 1999 yılındaki 4447 nolu yasal düzenlemeye dayanıyor. Eski yasaya göre çalışma hayatına başlamış, yükümlülüklerini yerine getirmiş, talepleri de buna dayanarak emeklilik olan hak sahiplerinden bahsediyoruz. 1999 yılında çıkan ve emeklilikte kademeli sistemi getiren yasa ve 2008 yılında tekrar çıkarılan 5510 sayılı yasayla mağduriyet yaşar hale geldiler.

Yani iş hayatına başlarken, ‘şu kadar yıl çalış, şu kadar prim öde’ diyerek devletle anlaşma yapıyorlar. Yükümlülüklerini yerine getiriyorlar. Ama yasa geriye işletilerek kazanılmış hakları gasp edilirken, bir de sanki erken emeklilik istiyorlarmış gibi tepkiyle karşılaşıyorlar.

Üstelik çalışamadıkları için mağdur da oluyorlar. Devlete sorarsanız genç, işverene sorarsanız yaşlılar. Çalışmaya kalktıklarında ise, emekliliğe ulaştıklarında alacakları maaşın düşmesi sonucuyla karşılaşıyorlar. Şimdi bu insanlar ne yapsın?

Yükümlülüğünü yerine getirmiş emekli olacak. Bir yasal düzenleme yapıyor ve hukuk kavramını çiğneyip, kanunu geri işleterek hakkını gasp ediyorsunuz. Bunu dile getirdiklerinde ‘bunlar erken emeklilik istiyor’ diye tavır takınıyorsunuz.

Yasa çıktığında 5 milyon kişinin hakkı gasp edildi. Yıllar içinde süresi gelip de emekli olanlarla 3 milyon civarına düştü. Ve şimdi gelinen noktada ülkeyi yöneten kabinenin gündeminde yoklar, bütçeye de ayrıca bakmak gerekir öyle mi? Hem de muhalefet partileri bu konuyla ilgili yasa teklifi vermişken… Ayıptır…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar