Ordu
DOLAR13.8153
EURO15.6062
ALTIN790.75
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

HALİM AMCAYA RUHEN ULAŞMAK

Yazıma başlamadan önce Vona’mızın yetiştirdiği değerli hukuk insanı merhum emekli Yargıtay üyesi Halim Nihat Ergen’i ölümünün ikinci yılında saygı sevgi ve minnetle anmak isterim. Daha önceden bu köşemden Halim Nihat Ergen amcam için (amcam diyorum çünkü bana gösterdiği o günkü şefkatten sonra benim amcam olmuştur.) duygularımı dile getirdiğim yazımı sizlerle paylaşmıştım. O yazımdan dolayı sevgili kızı avukat Berrin Ergen Hanım ve oğlu Selami Ergen Bey kardeşlerimden ve onu sevenlerden güzel övgüler ve dualar aldım.

Anıları tazelemek adına bana sağlığında yaptığı iyiliği kısaca anlatmak istiyorum.

70’li yılların sonu 80’li yılların başıydı ve ben hastaydım. Ben derdime derman ararken bir sohbet sırasında Vona’daki amca oğlu sevgili Cahit Ergen ağabeyim beni Ankara’ya ona gönderdi. Çünkü o Vona’dan kendine sağlıkla ilgili sorunlarla gelen insanlara adını sormadan Vonalı mısın diye sorardı? Onun için Vonalı olmak çok önemliydi. Çünkü o tam bir Vona sevdalısıydı. Bu duygusunu onu tanıdığım andan itibaren bana hissettirdi. Beni yeni tanımasına rağmen rahatsızlığımı öğrendiğinde bana evinin kapıları açtı beni ailesine kabul etti.

Şimdi size soruyorum; gurbettesiniz ve emekli Yargıtay üyesisiniz. Hhiç görmediğiniz, tanımadığınız birine yardımcı ve destek olarak onu hastaneye götürüp  en kral hocalara teslim ederek geçirdiği bir operasyondan sonra sadece memleketinden biri diye evinize götürür, o uyurken açılan üstünü örter misiniz?

Bana bu anne baba şefkatini gösteren işte o büyük insan gönül adamı Halim Nihat Ergen şimdi yok ve ben halen o değerli insana yanıyorum. Böyle yanmayı ben ilk kez rahmetli babamda, ikinci kez Avukat Rahmi Kumaş’ın oğlunda yaşamıştım. Şimdi ise Halim amcamda yaşıyorum.

Nen o iyiliğin arkasından bu kadarcık bir yazıyla kalamazdım. Yapacağım bir güzellikle ona minnet borcumu bir şekilde ödemem gerekiyordu. Nasıl yaparım, neler yaparım diye düşünürken şehitlerimizden etkilenerek aklıma bir fikir takıldı. Ben Halim amcamın doğup büyüdüğü Perşembe Kozağzı Mahallesinde bir sokağa adının verilmesinin şık olacağına inandım ve onun için kendi adımla Belediyemize müracaat ettim.

Müracaatım Perşembe Belediyesinde encümen kararıyla Ordu Büyükşehir Belediyesine aktarıldı önce oradaki numarataj bölümüne önce kendim gittim sonra da amcaoğlu Cahit Ergen ağabeyimle gittim. Ordu Büyükşehir Belediyesi numarataj bölümü müdürü ve çalışanlarına gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum. Ben olayı buraya kadar getirip bayrağı Ordu Olay Gazetesi İmtiyaz sahibi Zeki Mesut Özel beye devrettim. Onun ve Kozağzı Mahalle Muhtarı Serda Tanrıverdi’nin büyük gayretleriyle emelimize ulaştık.

Arzu ettiğimiz sokağa Perşembe’nin gururu emekli Yargıtay üyesi  “Halim Nihat Ergen Sokağı” yazılı tabelayı Perşembe Belediye Başkanı Kemal Bahtiyar’ın üstün gayretleriyle, Ordu’dan ve Perşembe’den gelenlerle birlikte astık.

Ardından kızı, oğlu, akrabaları ve sevenleriyle yine Vona’nın yetiştirdiği değerli devlet sanatçısı Kamil Sönmez ağabeyimizin mezarına komşu olan Halim amcanın mezarını ziyaret ettik.

İşte ben bütün bu yaşananlardan sonra kızı Berrin hanımın oğlu Selami beyin ve diğer akrabalarının yüzündeki sevgi dolu hüznü ve aynı zamanda gözlerde parlayan mutluluk ışıklarını görünce huzura erdim. O gece çok rahat uyudum ve sabah görevini başarıyla tamamlamış Vonalı bir komutan edasıyla uyandım ve kendime şöyle dedim; iyi ki Vonalıyım iyi ki Halim Nihat Ergen amcamı tanımışım. Artık çocuklarıma, torunlarıma anlatacak güzel bir yaşanmışlığım var. Ne mutlu bana. Ruhun şad olsun Halim amca isminle çok yaşa.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar