Ordu
DOLAR18.6418
EURO19.5326
ALTIN1063.4
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Halk düşmanları…

Utanmadan halkın sağlığı ile oynayanlar birbirini örnek alırcasına her yerde cirit atıyor.

Kimi süt fabrikasında tankın içinde süt banyosu yapıyor, biri turşuları ayağı ile eziyor, diğeri hazır dönerleri ağzına değdirdikten sonra paketliyor, son olarak fırın personelinden arlanmazın biri de  ekmek hamuruna şut atıyor. Evet evet, hamuru top yerine koyarak adeta volesini yapıştırıyor. Böylesine çiğ süt emmiş bunlar.

Halkın sağlığını tehdit eden utanmaz ve yüzsüzler, çirkinliklerini sanki marifetmiş gibi sosyal medyadan paylaşıyor, korkunç görüntüler televizyon ekranlarına düşüyor. Denetimsiz, kuralsız, başıboş işyerlerinde sağlığımızla nasıl oynandığını irite edici bu görüntülerden öğreniyoruz.

Aslında böylesine üretim yapan çok sayıda işyerleri var. Bunlar sadece buzulun görünen yüzü. Altında o kadar fazla ki…Onların varlığı kamuoyuna yansımıyor, insanlar bilmiyor. Cahiller, dediğim gibi marifetmiş gibi utandıran eylemlerini açığa vurunca kamuoyunun haberi ancak oluyor.

Tarım ve Orman Baklanlığı belirli aralıklarla halkın sağlığına zarar verici ayıplı ve sahte ürünleri açıklıyor. O listeler incelendiğinde kamuoyunda çok tanınan, yoğun alış veriş yapılan zincir marketler ve ünlü markaların da yer aldığına tanık oluyoruz. Düşünsenize; yıllardır güvenerek temel gereksinimlerimizi karşıladığımız A zincir marketi ile yakından bilinen B firmasının peyniri, zeytini, yoğurdu, sucuğu, salamı ve diğer ürünlerinde katkı maddesi bulunuyor ve sağlığa son derece aykırı. Bu sahtekarlığı tanıdık firmalar da yaparsa insanlar hangisine güvenecek?

Halka ucuza satılan ürünlerden bazılarının denetimler ve laboratuvar incelemesinin ardından defolu ve ayıplı olduğu ortaya çıkıyor. Bakanlık bunların listesini kamuoyuna açıklıyor.

Geliri son derece yetersiz ve düşük olan kitle doğal olarak bu ürünlere yöneliyor. Tabii ki, tüm ucuza satılanlar ayıplı ve sahte değil. Dediğim gibi güvenilir firmaların ürünlerinde de böylesi durumlarla  karşılaşınca şoke oluyor gariban vatandaş. Hem ucuza hem kaliteli ve sağlıklı ürünleri pazarlamak gayet olası. Bu firmalar hiç olmazsa güvenlerini yitirmesinler. Yaşamda güven çok zor elde edilen, çok kolay yitirilen bir değer.

Burada bakanlık kadar firma yetkililerine ve özelikle belediyelere önemli görev düşüyor. Fırınlarda hamur yoğurma makinelerinde Kara Fatma ve böcekler tur atıyor. O teknelerde temel ihtiyaç ekmek üretiliyor. Halk düşmanlarına karşı savaşmak toplumsal görev. Hiç kimsenin halkın sağlığı ile oynamaya hakkı yok.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar