VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HALK EKMEK FABRİKASI İSTİYORUZ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun satın alma gücünde en pahalı il sıralamasında 'bizimkisi' üst sıralarda boy gösteriyor! Mal ve hizmetlerin satış fiyatlarının ülke ortalamasından yüksek olduğu, bilhassa gıda ve giyim fahiş fiyat düzeyi endeksinde bir şehir Ordu.  İlgili kurum tarafından açıklanan enflasyon oranlarının, geçim mücadelesi veren vatandaşın harcama kalemlerini yansıttığı tartışmaya açık. Türkiye'nin en pahalı giysisini kuşanan, en pahalı etini, ekmeğini, sütünü tüketen, ilkel toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlayan Ordulunun  hayat kalitesi her geçen gün biraz daha geriliyor. Hayat pahalılığı gıda, ulaşım, ısınma, barınma gibi temel ihtiyaç harcamalarını kısmasına yol açıyor. Bu acı hakikati görmezden gelmek, yok saymak saklandığı sürece halkın refaha kavuşma hayalleri suya düşmeye mahkum!

 

Bilindiği üzere açıklanan pide fiyatı büyük tepki çekti. 'Gramaj Oyunları' ile fiyatı düşük göstermek oldukça yakışıksız bir yol! Ekmek, Türk insanının temel besin maddesi ve sofraların baş tacıdır. Birkaç senedir bu köşeden ''Niçin Ordulu ekmeği pahalı yiyor?'' diye sormuştuk. Geçmiş dönem başarısız Ordu Belediyesi yönetimi ve mevcut belediye idaresi dar gelirli, muhtaç, kimsesiz ve yoksul halk kesimlerinin feryatlarını duymamakta ısrarcı. Hiç lüzum olmadığı halde kentin pek çok yerine devasa kamu binaları inşa edilirken üretim hep göz ardı edildi. Fabrika kurmak yerine sahilin 'göğsüne' stadyum konduruldu. O.B.B. vergiler toplama seçeneği dışında üretim yeteneği geliştirmelidir. 'Taşıma suyla değirmeni döndüren' Ordu'nun istihdamın artmasına  yönelik ciddi politikalar geliştirememesi nedeniyle göçlerin bir türlü önü alınamamaktadır. Diğer şehirlerle rekabette öne çıkmak için üretime yoğunlaşması gerekirken, 'fındık kabuğu' doldurmayan dandik gündemlerle meşgul olduğundan şehir ekonomisi felç vaziyette!

 

Uçtuğumuzu sanıyoruz meğer dünya ayağımızın altından kaymış! Vatandaşa indirimli su imkanı dahi sunamayan belediye kurmayının önünde bu sefer yeni bir imtihan duruyor. Ucuz ve kaliteli unlu mamullerin üretimi ve dağıtımı için gerekli üniteleri tesis edip 'Kent Ekmek' fabrikası kurmak. Bu amaç doğrultusunda, piyasadaki uçuk fiyat istikrarını dengeleyerek ahalinin evine ucuz ekmek götürmesini düzenleyici rol oynamalıdır. Dar gelirlinin bütçesine katkıda bulunmak gayesi güden bir faaliyet sürdürülmelidir.

 

Dumanı üstünde tüten taze ekmeklerin, kentin belli noktalarına yerleştirilen özel tasarımlı büfelerde piyasaya sunulması, tabelaya 'Büyükşehir' ibaresi geldiğinden beri emlak vergilerini katlamalı ödeyen mükellefin alevli cebini serinletecektir! Şehircilik çalışmalarıyla ilgili hizmetler için sofrasından eksiltip 'bayıldığı' paraları israf eden Şehr-i Emin'in, ekmek fabrikası açıp açmayacağını ya da fakir fukarayı fırıncıların vicdanına mı bırakacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz...

Film bitmiş Ordulu hala perdede 'SON' yazmasını bekliyor...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar