Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Halk geçim, partiler seçim derdinde

Halk geçim, siyasi partiler ise seçim derdinde. Yani her ikisinin gündemi çok farklı. Milyonlarca dar gelirli yurttaş, hayat pahalılığı karşısında “nasıl geçinebilirim” diye hesap yaparken, siyasi partiler yaklaşan yerel seçim için “en iyi aday” arayışında.  

Son bir ayda iğneden ipliğe her şeye ortalama yüzde 30 zam geldi.  Bazı ürünlerde bu artış yüzde 50’yi buluyor. Döviz artışından kaynaklanan zam halkın belini iyice büktü. İçinden çıkılmaz hale ulaştı hayat pahalılığı. Temmuzda maaşlarına yapılan düşük oranlı zam yüzde 20’ye yaklaşan enflasyon karşısında eridi gitti.

Elektrik, doğalgaz ve diğer yakacak ürünlerindeki artış bu kış mevsiminin vatandaş açısından oldukça zor geçeceği anlamına geliyor.  Üst üste iki kez zam yapılan elektrik ve doğalgaza dövizdeki artıştan ötürü üçüncüsünün geleceği savunuluyor.  Temel ürünlere ardı ardına gelen zam maliyetleri artırarak hem ekonomiyi olumsuz etkiliyor hem de yurttaşın cebini boşaltıyor.

Aslında elektrik ve doğalgazdaki artış devlet tarafından karşılanarak tüketiciye yansıtılmayabilir. Ancak Hazinenin dolu olmadığı dikkate alınırsa zamlar kaçınılmaz olarak vatandaşa yansıtılıyor. En azından üzerinden alınan vergi oranları sıfırlanmasa bile çok düşük düzeye indirilerek vatandaşın bir nebze soluklanması sağlanabilir.

Zam yağmurunun önümüzdeki günlerde sürerek kış mevsiminde tavan yapacağı ekonomistler tarafından dile getiriliyor.  O kadar önlem ve uygulamalara karşın dövizde bir türlü durağanlaşma yakalanamadı. Merkez Bankası (MB) doların bu yılsonuna dek 6.40 liraya oturmasını enflasyonun da yüzde 19 dolayında gerçekleşmesinin öngörüldüğünü açıkladı. Yani MB de döviz ve enflasyon artışının yılın sonuna değin süreceğini kabul etti. Ne var ki,  daha önceki öngörüleri gerçekleşmemiş, enflasyon rakamı yüksek çıkmıştı. Eğer aynısı gerçekleşirse ekonomistlerin ileri sürdüğü gibi hayat daha pahalanacak.

Yüksek enflasyon karşısında işçi, memur, emekli, dul, yetim, esnaf ve çiftçi maaşları revize edilmeli. Temmuzda aylıklarına yapılanın yanı sıra, ocakta yapılacak zam bile şimdiden buhar oldu. Dar gelirli kitle için rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde uygulanan eşel-mobil sistemine yeniden geçilmeli. Enflasyon arttıkça maaş ve aylıklara o oranda artış yapılmasını öngören sistemle işçi, memur ve emekli bir şekilde koruma altına alınarak hayat pahalığına ezdirilmiyor. Hükümetin eşel-mobili yeniden uygulaması iktisaden geri kalmış milyonları kuşkusuz rahatlatacaktır.

Halk geçim derdi ile uğraşa dursun siyasi partiler de yerel seçime hazırlanıyor. Seçimin baş aktörü olan AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti’de aday arayışları sürerken bir yanda ittifaklar masaya yatırılıyor. 24 Haziran’da “Cumhur İttifakı”nı hayata geçiren AKP ile MHP yerel seçimde de aynı işbirliğinin gerçekleşmesi için dirsek temasında.

Yasalar yerel seçimde ittifaka olanak tanımasa bile siyasi partiler çeşitli illerde birbirlerinin adaylarını destekleme yolu ile gayrı resmi olarak hayata geçirebilirler. AKP ile MHP’nin üzerinde durduğu formül de bu. 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar