Ordu
DOLAR18.6474
EURO19.6789
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hamsi soğuğu bekliyor…

Öngörüldüğü gibi denizden palamut fışkırıyor.

1 Eylül’de başlayan av sezonu ile birlikte bol palamut tezgahları süslüyor, mutfakları şenlendiriyor. Deneyimli balıkçıların beklentisi gerçekleşti, geçen sezon kıt avlanan palamudun tane fiyatı boyuna göre 5-15 liraya kadar düştü. ,  Ucuz fiyatıyla dar gelirli balık özlemini gidermeye başladı. Karadeniz ve Marmara Denizi’nden adeta palamut fışkırıyor. Hem balıkçının hem de halkın yüzü gülüyor.

Palamut bolluğuna karşın, hala Karadeniz’de hamsi avı istenilen düzeyde değil.  Tezgahlarda yer alan hamsilerin çoğunluğu Marmara’da yakalananlar. Tabii ki, Karadeniz hamsisinin tadı yok, yavan ve yağsız. Karadeniz’de çok az avlanan hamsi yüksek fiyattan satılıyor. Müdavimi olan balık severler pahalı hamsiyi şimdilik alamıyor.

Tekne kaptanları palamudun çok olduğu sezon, hamsinin az avlandığına dikkat çekerek, havaların soğuması ile birlikte Karadeniz hamsisinin bollaşacağını belirtiyor. Sıcak hava ve sudan ötürü hamsi Karadeniz’in kuzeyinde geziniyor. Daha çok Gürcistan sularında hamsi.

Hamsi tutkunları hava ve denizlerin soğumasını bekleyecek ucuz ve bol hamsi için. Boğaz’ın prensi lüfer de kendini göstermiyor. Daha çok çinakop ve sarı kanat yakalanıyor. En lezzetli balıkların başında gelen lüfer ve kofana için de denizin soğuması bekleniyor. Yakalansa bile her daim pahalı olan lüfer her keseye hitap edemeyecek.

Protein deposu olan balığı, palamudu çok olduğu bu sezon sık tüketmekte yarar var. Fiyatı da son derece uygun. Hamsinin de avlanması ile birlikte özellikle dar gelirli kitlenin sofrasından eksik olmayacak.  Uzun yıllar böylesine çok palamut olmadı. Gelecek sezon ne olacağı belli değil. Fırsatını bulmuşken bol tüketmekte yarar var. Kıraça ve mezgit’de de bereket olacak. Her keseye hitap eden kıraça, istavrit, mezgit ve palamut bu sezon yoksul sofralarını şenlendirecek.

Üç yanı denizlerle çevrili olmasına karşın, Türkiye’de kişi balık tüketimi dünya ortalamasının üçte biri oranında. 2019’da kişi balık tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 2 artışla 6.26 kilogram olarak gerçekleşti. Bu rakam dünya ortalamalarının oldukça altında. Tüketimin çoğunluğu denizlerdeki kıtlıktan ötürü  çipura, levrek ve somon gibi çiftlik balıklarından oluşuyor.

Denizlerde avlanan balık türü zenginliğinden ötürü bir zamanlar parmakla gösterilen Türkiye, şimdi kirlilik, vahşi avlanma ve boy yasağına uymamanın sıkıntısını yaşıyor. Önceki  balık zenginliği ve bol miktarda avlanma yok günümüzde. Sağlığa son derece yararlı balığın daha fazla tüketilmesi, daha çok kitleye ulaşması için avlanma sisteminde radikal önlemlerin alınması kaçınılmaz. Deniz balığının yerini ne çiftlik ne de ithal balıklar tutuyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar