Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hamsiyi de vuracak…

Tartışmaları süren Kanal İstanbul’un yaşama geçirilmesi halinde Karadenizlinin baş tacı hamsi ve diğer balıklar yok olacak.

Gündeme geldiğinden bu yana bilim insanları tarafından çevreye, ekolojik dengeye ve İstanbul’un su kaynaklarına vereceği zarar sürekli dile getirilen Kanal İstanbul’un diğer olumsuzlukları da gün yüzüne çıkmaya başladı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Enstitüsü Fiziksel Oşinografi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe’nin açıklamaları hayli düşündürücü ve kaygı verici. Beşiktepe, ısrarla yapılması öngörülen Kanal İstanbul’un akıntısının temiz olmayacağı, kirli suyun Marmara, Karadeniz ve Akdeniz’e etkisinin olacağını vurguluyor.

Tüm Marmara Denizi’nin, kirlilikten dibi görünmeyen İzmit Körfezi’ne dönüşeceğine dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Beşiktepe, kıyı yaşamının biteceğini, salt Marmara değil, Karadeniz kıyılarının da öleceğini belirtiyor. Karadeniz’in kirlenmesinden ve artacak tuzlu sudan ötürü hamsinin kalmayacağını, balıkçılığın biteceğini savunuyor İzmirli bilim insanı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu arasında restleşmeye dönüşen Kanal İstanbul, temiz suyu ile belki de ülkenin tek denizi olarak kalan Karadeniz’i de kirletecek, o güzelim hamsi ve balık türleri yok olacak. Son yıllarda kirlenme, deniz suyunun sıcak olması, yanlış avlanma, boy yasağına uyulmaması gibi nedenlerden dolayı giderek azalan Karadenizlinin göz bebeği hamsi ile birlikte diğer balık türleri de yok olacak. Hamsinin tükenmesi sadece

Karadenizliyi değil, diğer bölgelerdeki balık severleri de oldukça üzecek. Damak tadına uygun, leziz hamsinin avlandığı bölge Karadeniz. Marmara Denizi’nde  yakalansa da hiçbir zaman tadı ve görünümü ile Karadeniz’dekinin yerini alamıyor. Kendine özgü  tadı var Karadeniz hamsisinin. Diğer balık çeşitlerinde de aynı durum söz konusu. Bölgede avlanan kalkan, lüfer, çinakop, mezgit, kefal, istavrit ve zargana diğer denizlerde yakalananlara göre hayli canlı, hayli tatlı ve iştah kabartıcı. 

Karadeniz’de önceki yıllarda olduğu gibi çok balık avlanmıyor, nazlanıyor. Sezon başında bolca yakalanan hamsi, havaların sıcak gitmesinden ötürü rotayı Gürcistan sularına çevirince birden fiyatı fırladı. Bu olumsuzluk hem balıkçıyı vurdu hem tüketicinin cebine olumsuz yansıdı. Kanal İstanbul’un Karadeniz ve diğerlerini kirleteceği, balıkçılığı bitireceği görüşleri dikkate alındığında hamsi  ve diğer balık türlerini çok zor göreceğiz gelecekte.

Aslında Karadeniz’de balıkçılığın tükenmesi, bölge ekonomisinin bitmesi demektir. Balıkçılık yok olduğunda ne otel, ne tersane, ne kamyon çalışır, ekonomi dibe vurur. Karadeniz’e turist, yayla ve doğa güzelliğinin yanında meşhur balıklarını yemek, az kalsa bile temiz plajlarında denize girebilmek için gelir. Bir anlamda, Karadeniz hamsi ve balıkla özdeşleşmiştir. Bunlar yok olunca bu anlayış da bitecek.

Yani, nereden bakarsanız bakın, Kanal İstanbul, Marmara Denizi kadar  Karadeniz’i de kirletecek, balıkçılığı bitirecek.

Bu gerçekler ve bilim insanlarının uyarıları ortada iken, binlerce kişinin itiraz dilekçesine karşın, kanalın ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu bakanlıkça  kabul edildi. Umarım, bilim insanlarının uyarıları dikkate alınır. Pek de öyle görünmüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar