Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hani emekliye?

13 milyona yakın emekli de Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan jest bekliyor.

Erdoğan’ın asgari ücretliye jest sözünden umutlanan milyonlarca sabit ve dar gelirli kitle, yıllardır dile getirdiği taleplerinin karşılanması için aynı jestin kendilerine de yapılmasını istiyor.

Aldıkları düşük aylıklarla geçinme uğraşı veren,  6 ayda bir yüzde 4,5, 6 gibi zamlarla yetinmeye çalışan gariban emekli, aylıklarında göreceli iyileştirme yapılabilmesi için yeni intibak yasasının yeni yılda çıkarılmasını talep ediyor. İç hukuk yolları tükendiğinden ve AİHM’in yapılan başvuruyu ret etmesinden ötürü intibak yasasının yaşama geçirilmesinin tek yolu siyasi iradenin alacağı karara bağlı. Kuşkusuz olası yeni yasa 2000 sonrasında emekli olanlara uygulanan eşitsizliği de ortadan kaldıracaktır.

Önceden çıkarılan intibak yasasından 2000 öncesi işçi ve Bağ-Kur emeklileri yararlanırken, 2000 sonrası emekli olanlar kapsam dışı bırakılmıştı. Çeşitli kez yazdığım gibi ilgili bakanlar söz vermesine karşın, yeni yasa unutuldu gitti. Emekli haksızlığın giderilmesi için yargıya başvurdu, AİHM’e gitti ama istediği sonucu alamayarak eli boş döndü.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi,  yapılan başvuruyu “iç işlerinizi ilgilendiriyor” diyerek reddetti. Oysa, ortada bir hukuksuzluk ve adaletsizlik olduğu aşikar. Yine de emekliyi sevindirmedi uluslararası mahkeme. Dediğim gibi, sorunun tek çözüm adresi siyasi iktidar.

Emekliyi en çok vuran, aylıklarında azalmaya yol açanlardan biri de sağlık hizmetinden alınan katkı payı. Muayene ve tedavi için hastaneye giden, eczanelerden ilaç alan emekliden belirli miktarda kesinti yapılıyor. Yaşlarından ötürü sürekli sağlık hizmetine gereksinim duyan emekliden yapılan bu kesinti zaten az olan aylıklarını daha da düşürüyor. Katkı payına son verilmesi durumunda maaşlardaki düşme önlenecek, bir ölçü de soluklanmaları sağlanacaktır.

Yeni yıla sayılı günler kala promosyondan hala haber yok. 2017’de bankalar tarafından ödenen 300, 375 ve 450 liralık tutarın iki katına çıkarılarak yeniden ödenmesi içim girişimlerin bir an önce başlatılmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.  Dini bayramlarda verilen biner liralık ikramiyenin enflasyon oranında artırılarak ödenmesini ve en önemlisi aylıklarına enflasyon yerine seyyanen artış yapılmasını talep ediyorlar. Tabii vergi iadesinin yerine aylıklarla eklenen ek ödeme miktarının yüzde 4 ve 5’ten yüzde 8,9’a çıkarılmasını da istiyorlar.

Talepleri sıralandığında emeklinin tam bir dert küpü olduğu açıkça görülüyor. Olmakta da sonuna dek haklılar. Çünkü, aldıkları son derece düşük aylıkla yaşamak için mucize yaratıyorlar.

İsteklerini yıllardır söylemekten dillerinde tüy bitti, ancak bir türlü karşılık bulmadı. Asgari ücretliye verilen sözden umutlanarak bir kez daha Cumhurbaşkanı’na sesleniyorlar. Ülke kalkınmasına yıllarca emekleri ile katkı vermiş eli öpülesi garibanlara jest yapmak çok mu zor? Sahi, hani emekliye jest?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar