Ordu
DOLAR16.3839
EURO17.502
ALTIN975.22
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

HASTA-VAKA

Nihayet… Covit-19 salgınında Hasta-Vaka sayısını aynı tabloda görebileceğiz. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Kocahasta da aynı şey demekten vazgeçti.

Dünya Sağlık Örgütü  bundan böyle hatırlatmalarından vaz geçer mi?

***

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel TBMM’de yaptığı konuşmada İstanbul/Ankara/İzmir illerimizde bir günde hastalıktan ölenlerin sayısını açıkladı. Bu üç ilimizdeki vefat sayısı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın açıkladığı Türkiye toplam ölüm sayısından daha fazla…

 

Dr. Mustafa Adıgüzel, bu üç ilimizin nüfusu Türkiye toplam nüfusunun dörtte biridir. Gerçeği araştırırsanız, Türkiye’de bir günde ABD’deki Corona-19 virüsünden ölenlerin sayısına ulaştığımızı görürsünüz, dedi. Yani, üç haneli rakamdan dört hanelilere geçtiğimizi anlayabilirsiniz…

 

Bu korkunç bir sayı…  İşin maske/mesafe/hijyenle sınırlı olmadığı, daha etkin koruma tedbirleri alınması gerektiği gün gibi ortada…

  ***

65 yaş üstü olanlar için sokağa çıkma izni üç saatle sınırlı… AVM’lere dokunulmadı.  Lokantalara paket servisi yapma izni verildi.

Komşu binanın altındaki bahçeli lokanta kapatıldı, en az kırk çalışan ortadan kayboldu.  Gece bekçisi ortalıkta dolaşıp/duruyor. Bunu Türkiye geneline vurursanız en az iki milyon çalışan evine gönderildi.

***

Biz yaştakilere verilen üç saat sokak iznini haftanın ilk üç günü kullanamadım. Bu benim beceriksizliğim. İki ay önce bankanın verdiği yeni maaş kartımı şifreyi yanlış girince ATM ye kaptırınca, doğal olarak, emekli maaşımı bankadan almaya gittim. Kapı önünde bekleyenler arasına katıldım. İçeri alınan bir türlü dışarı çıkamıyordu.

 

Uzatmayalım, sıram gelene kadar sokağa çıkma iznim bitmez,  diye düşünmeye başladım.

 

Biz yaştakilere üç saatlik sokak izni ikinci bir işi görme fırsatı vermiyordu. Tabii eve döndüm. Yarınki planım, Emlak Vergisi ödemek için Belediye’ye gitmek Orada ne kadar bekletirler bilemiyorum.

 

Gitsek de gitmesek de Ordu’da çoğu aile gibi, köyle ilişkimiz var. Üç saatlik izin, yapacağım ve yaptıracağım işler için kesinlikle yeterli değil!

İster istemez tembellik hakkımı kullanıyorum.

 

Salgından tam koruma, yandaş gazetelerin manşetine çıkan haberlerde gördüğümüz zeytin, ya da zeytin yaprağında mı saklı..!

Ne dersiniz?

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar