Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HASTANE İŞİ N'OLDU?

Özel hastanelerinin hasta muayenelerinde fahiş ücret almaları vatandaşları devlet hastanelerine yönlendiriyor. Salgın öncesi hasta yoğunluğuyla karşılaşan kamu hastanelerinin kapısındaki yığılmalar yeni hastane projesini gündeme taşımıştı. Yoğunluk kapsamında bilhassa emar, tomografi, ultrason çekimleri için çok ileri tarihler verildiği bilinmektedir. Hastaların aile hekimlerine müracaat etmeden doğrudan hastaneye gelmesinin de bu yoğunlukta önemli payı var.

 

            Ordu ilinde  hastaneler fiziki açıdan bitik, hizmet kalitesinin ve yoğunluğun önüne geçebilmek için hastane sayısının artması gerekiyor. İlçelerden de her gün binlerce hastanın başvurduğu Ordu Devlet ve Araştırma Hastanelerinin koridorları, kalabalığı artık kaldıramıyor. Her ikisi de ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Batı illerine yeni hastaneler kurulurken mahalli siyasetçilerden ‘oldu-olacak’ türü beyanatlar haricinde ciddi bir şey gayret gözlemlemedik.

Bu hastane artık yapılsın... MHRS üzerinden alınan randevularda çeşitli bahanelerle sıkça iptaller yaşanıyor. Acil servisler perişan. Tedavi için sıra bekleyen vatandaşlar büyük sıkıntı yaşıyor. Fiş ve muayene sırasında hastalar fenalaşıyor. İnsanları bir şehre bağlayan sadece para kazanmak değildir. Maddiyatın yanı sıra, ihtiyaçları karşılayacak bir ortam o şehirde bulunmalı. Kimi doktorlar gelişmiş illerdeki hastanelere kaçma planları yapıyor! Devlet hastanesi binasının dışında hem hastalar hem de hasta yakınlarının yürüyüş yapabileceği, dinlenebileceği ferah bir park bile yok. Hastalar, refakatçiler bozuk ve bakımsız bir arazi üzerinde iki buçuk dandik oturma bankları üzerinde tahlil sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Araştırma Hastanesinin durumu daha içler acısı. Konteynerde hastane mi olur?

            Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Doksanlı yıllarda çirkin hastane sahnelerine şahit  olmuştuk. Parası olmayanın hastanelerde rehin alındığı, muayene sırası ve ilaç kuyruklarının tren vagonu gibi uzayıp gittiği o günlerden bugüne sağlıkta devrim niteliğinde çok yenilikler yaşandı. İnkar eden haksızlık yapmış olur. Bu sarsılmaz gerçeğin ışığında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer 'Ankara' dilerse hastane sorununa bir an evvel kalıcı çözüm bulabilir. İnsan hayatta iki konuda para harcamaktan kaçınmaz. Birincisi sağlık, ikincisi de çocuğunun eğitimi. Hastane inşa süreci, hangi safhada bilmek ahalinin hakkı. Bazıları işin özüne siyasi gözlüklerle baktığından hastanenin kente pozitif etkilerini doğru hesaplayamıyor.  Şehir hastanesi bir hastaneden daha fazlasıdır! Vatandaşın tıbbi tedavilerinin Ordu’da yapılarak çevre illere olan bağımlılığının azalmasıdır. İstihdam demektir.  Kaliteli bir hastane sektöre, sağlık turizmine ve şehre müthiş ekonomik katkıdır. Neredesiniz ey vekiller? Korona virüs salgınında hastanelerin bir kez daha yetersiz kaldığı görüldü. Şehir hastanesinin ete kemiğe bürünmesi için daha ne kadar bekleyeceksiniz?

*

Kalemin fısıltıları işitmeyen kulağa ulaşsın diye!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar