Ordu
DOLAR12.5044
EURO14.1156
ALTIN722.13
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

HASTANELERE MÜZİK GİRSİN

Hiç müziğin olmadığı bir dünya düşündünüz mü? Ne kadar uzak değil mi? Tarihe baktığımızda her medeniyetin farklı şekillerde de olsa müziği kullandığını görürüz. Kendine özgü dili, yapısı ve anlatım öğeleriyle insanın duygu ve düşüncelerine seslenen müziğin hastaların kendilerini daha mutlu hissetmesine yardımcı olabilir.  Sizler için müziğin sağlık üzerindeki kanıtlanmış etkilerini derlemeye çalıştık.

1- Kalp atışlarını düzenlediği gözlemlenmiştir.

2- Ağrılardan muzdarip hastaların ağrılarının azaldığı araştırmalarla sabittir.                                                                          

3- Bilinçaltına mesajlar yollanarak obezitenin önüne geçilmesi denenmiş bir yöntemdir.                                                                                

4- Hafızaya ve öğrenmeye yardımcı olduğu, konsantrasyonu arttırdığı yönünde çalışmalar mevcuttur.                                                                                             

5- Yalnızlıktan ve depresyondan şikayet eden yaşlıların ruhsal sıkıntılarının dindirilmesinde önemli rol oynar.                                                                                           

6- Duyusal uyarımı çocuğun iletişim yeteneğini ve ritmik hareketlerini geliştirir.                    

7- Fiziksel ve zihinsel gelişime, davranış bozukluklarına pozitif yönde etkilidir.                             

         İnsan yaşamında etkili ve güçlü bir iletişim aracı olan müzik, yalnızca ruhsal yapının kötü olduğu değil, iyi olduğu durumlarda da insanı etkilemektedir. Müzik, hastaya korku ve negatif duygularla mücadele etme konusunda uygun bir yoldur. Kuvvetli bir ritim ve melodi beyinde sözcüklerden çok daha fazla yer kaplar. Hastane ortamında hastalara, ameliyata hazırlanan veya ameliyat sonrası iyileşenlere müzik terapisi uygulamak faydalıdır.  Bu nedenle hastaneler, klasik Türk müziğinin tedaviye aracılık etmesine fırsat vermelidir. Koridorlarında gönlü yumuşatan, neşe ve sevinç verici bir müzik dinletisi hastaların fiziksel, duygusal sorunlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olacaktır. Modern zamanda, ilk müzikle tedavi uygulaması, 1947'de Michigan kamu hastanesinde tedavi programları içinde yer almıştır. 1949 yılından beri de, Fransa'da müzik terapi çalışmaları yapılmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrası İsveç’in Stockholm şehrinde bir müzik terapi enstitüsü kurulmuştur.1977'de A.B.D. müzikle tedaviyi bir bilim dalı olarak kabul etmiştir. Müzik terapisi psikiyatri temelli hastalıklarda 1950'lerden bu yana etkin olarak kullanılmaktadır. Bugün dünyada gelişmiş ülkelerin pek çok sağlık kurumunda müzikle terapi uygulamaktadır. 

          Temel gaye, duygu durumlarını değiştirerek hastanın iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Hastanın stres seviyesi ve ağrıyı azaltmaya uzanan bir terapi görevi üstlenmektir. Müzik, endorfin salgılanması ve gevşemenin artması sayesinde ağrı düzensizliklerinde hafifletici rol oynar. Aynı zamanda tedirgin durumdaki hastanın hızlı solunumunu düzenlemeye ve zihnini sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Zihni boşaltmak, beyni arındırmak, şehrin ve yaşamın stresinden uzaklaşmak için müzikle terapi en keyifli uygulama yöntemlerinden biridir. Müzikle tedaviden sadece müziğin kullanıldığı tedavi anlaşılmamalıdır. Akla müziğin içinde bulunduğu tedavi anlamı gelmelidir. Sinir sistemi ve beyin kabuğunda yer alan düşünme, öğrenme, beden kontrolüyle ilgili merkezleri uyaran ve bu alandaki gelişmeleri destekleyen müzik tek başına hiçbir fiziksel hastalık etkenini ortadan kaldıramaz ancak her türlü hastalığın tedavisinde kullanılabilir.

*

Değişime hazır olanlara!..   

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar