Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

Havlayan köpek ısırmazmış

Bayramla fındık bir araya gelince her yerde olduğu gibi ilçe olarak Perşembe’de de nüfusumuz arttı. Yerli ve yabancı bahçede, pazarda bir birine karıştı. Sakin Şehir olarak ilan edilen ancak hiç bir kriteri uygulanmayan ilçemizde ortak sorunlar da meydana çıktı. Neler mi? İşte onlardan ilki tanesi…

***

Kafasına göre park edilen araçlar ve herkesin illallah dediği köpekler.

Önce kafasına göre park edilen araçlardan bahsedeyim; genellikle bunlar pazarlamacı araçları ama ille de iş yeri sahiplerinin dükkanının önüne park ettiği araçlar. Sağlı sollu park edilen bu araçlar ilçe trafiğini allak bullak edip sıkıştırıyor. Sinirler geriliyor. Zaten yurdum insanlarında hoşgörü, saygı anlayış hak getire. Bu konuda belediyemize naçizane bir önerim olarak, acaba şu pazarlamacı araçlarını ilçenin içine haftanın belli bir gününde, belli bir saatinde davet edemez miyiz? Yüksek tonajlılar hariç tabi… Bu pazarlamacı araçları yükleri ile girebildikleri kadar sokaklara giremezler mi? Bu konuyu iş yeri sahipleri ile esnaflarımızla konuşup deneme amaçlı uygulayıp görebilir miyiz? Ne dersiniz?

Bir de şu oto park inşaatı kabak tadı vermeye başladı. Haberiniz ola, vatandaş öyle diyor.

***

Gelelim ilçemiz sokaklarındaki özgürce dolaşan ama ilçe sakinlerinin özgürlüğünü tehdit eden köpeklerimize… Lütfen şu köpek konusunu birileri Meclis’e taşısın. Köpek konusunda belediyelerin gücü yetersiz kalıyor. Bunu biliyorum. İnsanlarımız; yerlisi veya misafiri sokaklardaki köpekler konusunda hep suçu belediyeye yüklüyorlar ama size tavsiyem sokak köpekleri ile ilgili belediyenin yaşadığı sorunu belediyemizin işçi çavuşu Cumhur kardeşimden bir dinleyin. Dinleyin de bin ah işitin. İşte o zaman köpekler hakkındaki gerçekleri dinlemiş ve de öğrenmiş olursunuz.

Şu bir gerçek köpekler konusunda çaresiziz, başka yolu yok. TBMM’den konu ile ilgili yeni kanun çıkacak ki yetkililer sorumlular değişsin. Barınak işleri değişsin, çözülsün. Bir gerçek biliyorum. O da bu işe siyasetçilerin el atması ve konunun meclise taşınması… Ben sorunun ancak böyle çözüleceğine inananlardanım.

“5199 sayılı yasa şöyle diyor; nüfusu elli binden az olan ilçeler köpek barınağı kuramaz açamaz.” Öncelikle belediyelere yetki verilmesi ile bunun düzeltilmesi gerekiyor. O adreste TBMM’dir diyorum. Perşembe’nin Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde görevli meclis üyeleri haydi buyurun, konu sizi de ilgilendiriyor. Getirin artık şu köpek konusunu Ordu Büyükşehir Meclisi’nin gündemine konuşun. Tartışın bitirin artık ilçemizdeki köpek sıkıntısını insanlar gına geldi. Bizim sokak köpekleri, Hindistan’daki inekler daha kutsal hale geldiler. Durum o şekil yani vatandaşın demesi öyle ben ne yapayım. Yazım sözüm arif olana, arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar