VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Mithat BAŞ

Mithat BAŞ

Mail: [email protected]

reader

HAYAL ETTİĞİM ORDU

Bir Ordu hayal ediyorum; çevre yolu bitmiş, trafik keşmekeşinden kurtulmuş, içinde insanların güler yüzle dolaştığı, yarenlerin çay bahçelerinde serinleyip oturdukları, çocukların parklarda korkusuzca oynaştıkları bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; Teleferikle Boztepe’ye çıkıldığında, oradan bakanların sadece beton kütleler görmediği, kent çevresindeki doğal kartpostala benzeyen yapının kent içine de yansıtıldığı yeşil alanı bol bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; yağmurlu havalarda üzerine basıldığında altından su fışkırmayan kaldırım taşlarının olduğu, her bina ve her alt yapı yapımında etrafındaki yolların köstebek yuvasına dönüşmediği bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; yaylalarına korku tünelini andıran yollar yerine, rahatlıkla ve kısa sürede ulaşılabilen yolları olan, otantik yapısı bozulmamış köy evlerine saygı gösteren, bu konuda yaylalarda ve obalarda yaşamakta olan insanlarını taş devri yaşantısına mahkûm etmeden özel projeler üreterek turizme hazırlayan bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; üreticisi örgütlenmiş, fındığının fiyatını kendisi belirleyebilen, tefecilerin eline düşmemiş, “namerde muhtaç olmamış” bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; Karadeniz’in Anadolu’yla kültürel kemerini bağlayacak dere yolu bitirilmiş, barajı enerji üretebilen, bu güzergâhta piknik alanları ve eşsiz doğasıyla, turizmi özendiren bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; demokrasinin olmazsa olmazı olan her görüşten insanların birbirine saygılı olduğu, ancak Ordu’nun daha da gelişmesi konusunda “ortak akıl” üretebilen, gelecek nesillere istihdam imkânı yaratabilen bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; sosyal aktivitelerin alabildiğine yaşama geçtiği, kütüphanelerinin cıvıl cıvıl okurlarla dolduğu bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum; sosyal dayanışmanın yaygınlaştığı, sokaklarında sahipsiz çocukların yatmadıkları, caddelerinde dilencilerin görülmediği, insanların güler yüzle dolaştıkları bir Ordu.

Bir Ordu hayal ediyorum: Pandemi günlerinde utanılacak duruma düşmemiş, disiplinli ve kültürlü insanlarıyla örnek olabilen, parti kongrelerinde şakşakçılık yapan akademisyenlerin bulunmadığı bir Ordu.

Kuşkusuz, yukarıdaki hayallerimin gerçekleşmesi birçoğumuzun ortak arzusudur. Şu haliyle bile eşsiz güzellikteki Ordu’muza haksızlık etmek değil amacım. Bir de hayallerimizin gerçekleştiğini düşünün. Daha da güzel olmaz mı yaşam?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar