Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HAYAL KIRIKLARINI HANGİ ALÇI TUTAR?   

Fındık fiyat beklentileri seçim anketlerini aratmıyor. Günlük hava durumu tahminleri gibi her gün farklı rakamlar duyuyoruz. Manzaraya yakından bakınca, fiyatın daha aşağılara düşeceğini görmek için müneccim olmaya gerek yok. Çünkü fındığın taban fiyatı yok. Çünkü fındık çiftçisinin hamisi yok. Fındıkta yine fiyat krizi var. Fiyattan daha büyük tehlike, ürettikleri ürünün fiyatı üretim maliyetlerinin altında kalan köylünün imdat çığlıklarını duyan yok! Görünen köy; fındığını bekletebilen kazanacak, mali gücü zayıflar kelepir bedele elden çıkaracak, yıl ortasında parasız kalacaktır.

Üreticinin yarasını kanatmayı sürdüren fındığın Karadenizli için ne anlam taşıdığını anlatmaya gerek yok. Çocuklarının önlüklerinden, kızlarının gelinliklerine, evlerinin tuğlalarından, çorbaya bandığı ekmeğe kadar hepsinin kaynağı fındığın paraya dönüştüğü Ağustos ayı sadece mevsimin değil, şehir ekonomisinin de sıcak ayıdır. Rekolteyi yüksek göstererek ürünü itibarsızlaştıran, fiyatı düşürmeye çalışan 'fındık kurtlarının'  Türkiye'nin 'yeşil altını' üzerindeki 'bul karayı al parayı cinsinden sömürü oyunu devam ediyor.  Gözünü sadece izlediği aptal dizi ve yarışmalarda açan vatandaş, düştüğü kumpasın farkında değil.

Gezegenin her yerinde ürünün fiyatını üretici belirlerken, fındık politikası tamamen kartellerin keyfiyetine terk edilen ülkemizde, devlet bu olumsuz gidişe ve halkın 'yolunmasına'  fırsat vermemelidir. Diğer tarımsal ürünlerde olduğu gibi Türkiye'nin gıda lokomotifi fındıkta da taban fiyat açıklamalı ve alımlarla piyasayı simsarların denetiminden kurtarmalıdır. Fındık borsasının Türkiye'de kurulmaması ürünün uluslararası piyasalarda ucuza satılmasına neden olabilmektedir. Dertli Türk çiftçisinin alın teri ve özveriyle ürettiği fındığın fiyatını belirleyen sömürgeci Hamburg borsasına karşı emekçinin hakları korumasızdır. Davul çiftçimizin boynunda asılı fakat tokmak yabancının elinde duruyor. Üreticinin emeğini hiçe sayanların bu alışkanlığını ters yüz etme, Türk fındığına kimlik kazandırma ve fiyat istikrarının tesisi fiyatların Euro döviz kuruna sabitlenmesiyle mümkün.

'Milli ürünün' kimsesizliği nedeniyle sadece bir avuç şahıs kazanıyor. Fındıkla nefes alan Karadeniz ve Türkiye kaybediyor. Fındıktaki 20 TL altındaki rakamlar çiftçinin tasfiyesi ve yeni göç dalgasının hız kazanması anlamı taşır. Üreticiyi bankanın kucağına iten serbest piyasada acil eylem planı uygulanmazsa çiftçinin artan mağduriyeti toplumsal bunalıma dönüşebilir. Yanlış tarım politikaları yüzünden fiyatı aşağı yönlü yol alan fındığın çöküşüne bir çare üretilmesi,  çözüm bulunması şart.

*

Bilumum fındık bölgesi vekilleri, politikacılar ve sanayiciler elinizi vicdanınıza koyun. Koymakla kalmayın, biraz orada tutun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar