Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Hayal satanlar

Hayal satanlar, alıcısı olmaza işsiz kalırdı. Ya da bu bir (ütopya), hayal dünyası.

Ordu’da bunun ustası (bana göre iyi bir gözlemci) Turizmci Enis Ayar. 60 yıldır tanırım, uzun birlikteliklerimiz olmuştur.  Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP)’den Ordu (Altınordu) belediye başkanlığı için aday oldu. İlk kürsü deneyimi… Partili ve bir kısım sevenleri kürsünün etrafında, benim de olduğum tarafa döndü: “Enişte, ne anlatayım?” diye sordu.

-“En iyi tanıdığın Enis Ayar’ı anlat!”  

***

Ordu Büyükşehir oldu(!) “Biz”; Yüzde 40, olmadı; Yüzde 100 artışlı Emlak Vergisi’nin ilk taksitini nasıl ödeyeceğimizin hesabını yaparken…

Enis Ayar, Macaristan gezisinden döndü: “Yediğin içtiğin senin olsun, gördüklerini anlat, dedik.

El cevap:

-“Enişte, olamaz böyle bir şey” diyerek başladı. “İnsani ilişkiler, temizlik, çevreye, doğaya saygı onlarda…”

İşin bir yanı bu!

Diğer yanı.

Enis Ayar, hayal dünyasından bir iki proje de getirmiş olmalı. Onu da yakında öğreniriz!

***

Enis Ayar’ın Boztepe’ye Merdiven Projesi, bir hayaldi, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz bu hayali, gerçekleştirmek için “ben varım” dedi. İlgili daire müdürlerine talimatlar verip, Enis Ayar’ı dinlemelerini istedi. Büyükşehir Belediyesi projeyi üstlendi.

Merdivenle Boztepe’ye çıktınız, yetmez!

Merdiven, gök kubbeye yükselecek.

Enis Ayar’ı dinleyelim:

“Yüz basamak olur. Yüz elli basamak olur. Ona işinin ehli mühendisler karar verecek”!

***

Sevgili okurlar,

Enis Ayar merdiven projesini her anlattığında, “Güzergah neresi olacak?” Boztepe’nin bildik kestirmelerden mi çıkılacak?  Yeşiltepe’deki evlerin aralarından devam edecek mi?

Dinlenme ve yiyecek içecek satış noktaları olacak mı?

Enis Ayar için, vazgeçilmeyecek olan, ya da bir benzeri(!) yapılmamış olan gök kubeye yükselecek merdiven.

***

İşin “ayrıntı”sına bakmak bendenizin işi!

Önce şunu kabul etmeliyiz: Bütün semavi dinler (Budizm/Hinduizm dâhil) Yer ve Gök arasında köprü kurmuştur. İsa Peygamber gök kubbede (beden-ruh) olarak dolaşmakta, inananlarla arasında köprüler kurulmaktadır.

Çin’li ressam, havai fişek tasarımcısı “en büyük eserim dediği merdiveni yapmış,  çelik konstrüksiyon 500 metre uzunluğundaki merdiven zeplin balonla yükseğe taşımış, gecenin karanlığında havai fişekler ateşlenerek uzayın derinliklerine uzanan bir ışık halesi merdiven görünmüştür.

Diyeceğim o ki bir partili:  Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ı yolda çevirip, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hayranlığını ifade ederken “Ay’a yol yapacağım dese inanırım” sözleri de bir ütopya!

Birileri çıkar aya doğru “uzay taşları” döşemeye başlayabilir. Hiçte, “bu kadarı da olmaz” deyip yabana atılacak bir söylem değil!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar