VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HAYAT KUMDAN SALINCAKTIR

Ne yaparsak yapalım zamanı durdurmak asla mümkün değil. Zaman bir ırmak gibi akıp gidiyor ömür sermayesinden. Yelkovana kement atıp çeksek, akrebi kendine bile soktursak nafile… Her yeni yıl başlangıcında duvarımıza astığımız takvim, bitmez-tükenmez görünse de mutlaka bitiyor. Kimse zamanı durduramaz. Bu yerküreden nice topluluk, nice medeniyetler geçip gittiler.

Asurlular, Frigyalılar, Hititler, Lidyalılar, Sümerler isimlerini ve harabelerini bırakarak müzedeki yerlerini aldılar. Güçlü devlet ve medeniyet kuran Babilliler yok artık. Sadece kitaplardan okuyoruz hikayesini. Galyalılar, Vikinglerin adı sadece çizgi filmlerde yaşıyor. Kenanlılar deyince damağımızda sadece mistik bir tat kalıyor. Kenan topraklarında M.Ö. 2300-1600 yılları arasında yaşayan bir ulustu Amoriler. M.S. 300'lerde Dünyanın Güneşin etrafında 365 günde döndüğünü bilen Mayalar yemeklerini dahi yarım bırakarak birden yok oldular. İçinizde bu kavimlerin adını duyan var mı? Girgaşiler, Hiviler Mitanniler, Moablılar, Perizziler, Yabusiler... Yüz yıl önce yaşayanlar şimdi yoklar, kırılan oyuncaklarını toplayan çocuk hüznüyle, kuzeyden esen yelin asmalar arasında ıslık çalışı, bir bebeğin hıçkırığı, bir kedinin hırıltısı, bir kayanın vadiye yuvarlanışı tedirginliğiyle biz de geçip gideceğiz buralardan.

Sahi nedir bu telaş, bu hırs? Sanki ölüye can yetiştireceksin! Ömür dediğimiz nedir ki? Alçaktan uçan martının kanadını suya dokunuşu gibi kısa zaman... Havada hızla akan mızrak gibi üzerine gelen ölümden kaçış yok. Yasak ağaca sinen yasadışı çekim, ona yaklaşan insanın gözünü ve yönünü şeytanın aldatan gülümseyişine kaydırdığından beri şu hışır gezegende bütün kavga 'toz' için oldu. Gözü danede olan kuşun ayağı tuzaktan kurtulmaz. Saniyeler sonra ne olacağını bilmeden yıllar sonrasının hayalini kuran Adem'in evlatlarının hali bala düşen sineğe benziyor. Fakat gel de, çiğneyebildiğinden fazlasını ısırma gayretindeki, gözü midesinden büyük 'çekirgelere' anlat bunu!

2021; her salınışında uçuşup giden kum taneleriyle birlikte sonsuzluğa karışan kumdan salıncaktı! Geldi geçti, neşeli bir Sincabın enerjisiyle, ince akasya dallarına benzer kollarla sarıldığımız 2022'de geçer herhalde... Günler, haftalar, aylar gelir geçer, dünya gelir geçer, beden 'müzesi' kalbiniz hep huzur, sofranız bereket bula!  Karanlık çöktüğünde, gecenin ardına kavuştuğunda her zaman bir Güneş doğar…                                                                                                                         

Umuttur o…

Yeni yılınızda umutlarınız gerçek, mutluluğunuz sonsuz olsun. Aradığınız ne ise, bulduğunuzda o olsun efendim...

Makale Yorumları

  • Paşa Torun29-12-2021 16:12

    Mükemmel bir tespit ve çok güzel anlatım, tebrik ederim.Yüreğinize sağlık.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar