Ordu
DOLAR15.9826
EURO16.9136
ALTIN947.56
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Hayırda Hayır vardır

Aslında hayır, “evet”in karşıtıdır. Evvet efendim, sepet efendim dememek için, hayırda hayır vardır diyenler arasında sayılırız.

Gazetecilik dilinde “sübjektif” tanımı vardır. TDK çok kullanılan bu sözcüğün karşısına “öznel” demeyi uygun bulmuştur. Sübjektif düşünme, aslında “şüphecilik, olayların arkasında neyin olduğunu araştırmak" işidir.

Sübjektifin karşıtı “objektif” düşünmedir. TDK objektifin “nesnellik" olduğunu yazar. 

Nesnel gerçeklik; bizim dışımızda gelişen, istesek de müdahale edemeyeceğimiz olaylar dizisidir.

Örneğin, manyetolu telefonlar vardı. Çevirip postaneyi arar, karşınıza çıkan santral memuresine (genellikle kadın olur) şu numarayı bağlamanızı istiyorum, derdiniz; o numara bağlanırdı. Bağlandığını haber veren santral memuresi aradan çekilir muhatabınızla konuşmaya başlardınız.

Bu dönem yani manyetolu telefonlar çok eskilerde kaldı… Arada santral memuresi yok artık! Çevir numarayı karşında aradığın kişi… 

Teknoloji gelişti, bu da bitti! Bugün, tuşlarına bastığımız telefonlarla konuşuyoruz. Uydudan görüntülü konuşma seçenekleri arttı.

Şimdi siz kalkıp “Ben manyetolu ya da çevirmeli telefon kullanmak istiyorum" deseniz de sizin dışınızda gelişen teknoloji santralı ve santral memuresini aradan çıkardı. Kabul edersiniz etmezsiniz, sizin eskiye methiyeler düzmeye devam etmeniz, çağın gerçeğine uygun düşmez. Nesnel gerçeklik sizi de alır bir yerlere getirir. 

Bakın bu önemli: Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı. Muhafazakârlık tanımını da yeniden gözden geçirmemiz lazım. Neyi muhafaza ettiğimizi bilelim, neyi? 

*** 

Biraz uzadı, başa dönersek gazeteci; görüneni değil arkasındaki niyeti de araştırmak, sorgulamak zorundadır. 

Politikacının böyle bir sorunu olmayabilir: Ekonomi iyiye gitmese de iyi gidiyor, diyebilir… Korona virüsü salgınını en az kayıpla “biz” yenmeyi başardık, diyebilir… 4 milyon ihtiyaç sahibine şu kadar yardım yaptık da diyebilir….

Gazetecinin görevi, politikacının dediğini, dediği gibi gazetesinin manşete taşımak değildir!

Ekonomideki gidişe, dünyadaki covid-19 salgınına, başka başka ülkelerin ihtiyaç sahiplerine yaptıkları yapılan yardımlara derinlemesine bakmak, buzdağının arkasındakini görmek zorundadır. 

Okurlar, sizlerin kaşına gözüne hevesli değildir. Gazetenizin neyi nasıl yazdığına, olayları nasıl yorumladığınıza bakar, ona göre karar verir!

Gerisi laf-ı güzaftır…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar