Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

HAYVAN HAKLARIYLA YÜZLEŞMEK

Sokak hayvanlarına yönelik vahşetin ardı arkası kesilmiyor. Gün geçmiyor ki; kan donduran işkence haberleri okumayalım. Korunma amacına yönelik olmayan, korunma amacını aşan şiddetin her türlüsünü ret ediyoruz. Şiddetin kime yönelik olduğu ikinci derecede bir sorundur. Kime yönelik olduğuna bakmaksızın şiddetin kendisine karşı çıkmak her bireyin insani borcudur. Zulmü sadece insan üzerine tartışmak asla sağlıklı bir sonuca götürmez. Hayvanlara yönelik davranış ve tavrı ahlak süzgecinden geçirmeyen bir insanın, insanlara olan tutumu da farklı olmayacaktır.

Kainatın merkezinde insan olsa bile diğer varlıklara yönelen şiddeti de aynı kategoride görmeliyiz. İster insana, ister hayvana, ister bitkiye hatta cansıza karşı kontrolsüz bir güç kullanma yetkisine kimse sahip değildir. Hiç sebep yokken bir hayvanın öldürülmesi, işkence edilmesi veya bir ormanın yok edilmesi normal davranışlar olarak değerlendirilemez. Özellikle de hayvana uygulanan şiddet ağırlığına göre gruplara ayrılarak hapisle cezalandırılması gerekir.

Hayvanların korunmasına dair 2004 yılında çıkarılan 5199 sayılı kanun maalesef sorunlu maddeleri nedeniyle yıllardır tartışma konusu. Tartışmanın temelinde ise  yasada hayvanların “can” değil, “mal” olarak görülmesi. Türk Ceza Kanunu, sadece “sahipli” hayvanlara verilen zararı cezaya tabi tutuyor. Bu da malı zarar gören kişiye tazminat niteliğinde. Mevcut haliyle yasa bir hayvana işkence yapılmasını veya öldürülmesini, dışarıya çöp atmak ya da kapalı alanda sigara içmek kabahatleriyle eş değer tutuyor. Yani bir hayvana zarar veren kişinin mahkemeye bile çıkmadan bir ücret ödemesi, cezasını çekmesine yetiyor. Halbuki sahipli sahipsiz ayrımı gözetilmeden 'mal' değil 'can' olduğunu kabul eden bir yasa derhal çıkarılmalıdır. ''Kabahat” kapsamından çıkarılıp “suç” olarak düzenlenmelidir. Ayrıca hayvanları birbirlerine zarar verecek şekilde dövüştürenler de hapisle cezalandırılmalı.

Hayvanlara karşı yaşam hakkı ihlâli var. Her günü aç susuz, hava koşullarına göre donma ya da sırılsıklam olma tedirginliğiyle sokaklarda geçiren veya bir öğün yemek için ateş çemberlerinin içinden geçmek zorunda bırakılan veya sırf insanlar iyi kremler sürsün diye üzerinde deneyler yapılan hayvanların korunması bir hak temeline oturtulabilmeli. Hayvanlar bir kumaş ya da dudak renklendiricisi değildir. Onlar bizim sevimli dostlarımızdır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar