VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR18.1088
EURO18.2134
ALTIN1016.8
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HAYVANLAR AÇ KALMASIN

Kış asla ölmez. Bir yaz akşamındaki güz kokusunda takılıp kalır ve sıcak havalarda dağlara kaçar... Ağır kış şartlarının yaşandığı şu günlerde dondurucu soğukta açlıkla mücadele eden sokak hayvanlarını hayatta tutmak için belediyeler daha fazla çaba harcamalı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre sokak hayvanlarının korunması ve bakımıyla belediyeler sorumludur. Belediyeler, olumsuz hava koşullarından etkilenen hayvanları donma tehlikesine karşı bulundukları yerden alıp, barınaklarda misafir etmelidir. Yuvası olmayan sahipsiz, başıboş işaretsiz kedi ve köpekler, sağlık kontrolünden geçirilmeli, şehrin farklı noktalarına beslenme noktaları oluşturmalı.

    İyilik ve yardımseverlik tüm dinlerin ortak özelliklerindendir. Dinler, mensuplarına iyi olmayı, başkalarına yardım etmeyi emretmiştir. İnsanlar ve hayvanlar birbiriyle doğrudan veya dolaylı olarak ilişkilidir. İnsanların yaşam tarzları ve tüketim alışkanlıkları yardımseverlik kültürünü oldukça aşındırdı. Oysa insanların hayvanlarla beraber yaşadığı eski  dönemlerde, sevinçler de ölümler de  hep birlikte paylaşılırdı. Zamanın ruhu kentlerin sadece yolları ve mimarisini değil insanları da değiştirdi. Maalesef sahipsiz hayvanlar toplumun önemli bir kesimi tarafından sorun olarak görüldü. Masum hayvanları zehirleyen, çöplüğe terk ederek vicdanını rafa kaldıranlar türedi. Vurma ve zehirleme yöntemleriyle problem çözülemediği gibi daha da artırmıştır. Sahipsiz hayvan sorunun kaynağı biz insanlarız. İnsan olmak, yalnızca midesini doldurmak ve uykuyla geçirmek değildir. Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur!     Öğretmenler, anneler, babalar çocuklara çevre ve hayvan sevgisini kazandırmak için sokak hayvanlarını elleriyle besletmelisiniz. Kedi, köpek ve kuşlar için park ve bahçelere yem bıraktırın. Hayvan sevgisiyle büyüyen bir çocuk, topluma, etrafına karşı hassas, vicdanlı bir birey olur. Onlar sokaktaki canlarımız. ''İt'' diye aşağılanan hayvanın dostluğu, dost sandığınız insanların hayvanlığından daha iyidir! Vicdanlara emanet edilmiş bu sevimli dostlarımıza bir kap yemek, bir kalp sevgiyle beraber yaşamayı iyilik yarışına çevirmeliyiz.

    Her insan kalbinin büyüklüğü kadar sever. Daha fazla sevgi istiyorsak, biz de sevgi duymalıyız. Çünkü hayat bize ancak bizim ona verdiklerimizi geri verir. Merhamet, rüzgarla savrulan tohumların düştüğü yerde açan bir çiçektir! Merhamet yoksa kalp sadece et parçasıdır. İnsanların ölümüne nasıl üzülüyorsak aynı durum hayvanlar için de geçerlidir. Sızlamayan, inlemeyen, yanmayan bir kalbin taştan ne farkı var? Kimi insanla kimi insan arasındaki uzaklık, kimi insanla kimi hayvan arasındaki uzaklıktan çok daha büyüktür.

*

İyilik yapar gibi görünmeyin. İyilik yapın görünmeyin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar