Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

HAYVANLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLAR

Bildiğiniz üzere, mevzuatımızda hayvanların “mal” sayılması hasebiyle, özellikle de “sahipleri varsa” maruz kaldıkları öldürme, işkence ve cinsel suçlara ilişkin cezalar sadece para cezası ile sınırlı. Bu sebeple de, en acı tarifiyle, faillerin işledikleri suçlar yanına kar kalıyor.

Oysa ki, yapılan araştırmalar, öldürme, işkence ve cinsel saldırı suçlarının faillerinin bir çoğunun geçmiş yaşantılarında hayvanlara eziyet ederek suç işlemeye başladıklarını gösteriyor. Zira, geçtiğimiz günlerde katledilen Ceren Özdemir’in katili de, duruşmadaki beyanında hayvanları öldürdüğünü, onlara eziyet ettiğini açıkça ifade etmişti. Bu bağlamda, hayvanlara ve engellilere karşı işlenen suçlar kendi içerisinde özel bir anlam taşıyor. Öyle ki, kendilerini ifade edemedikleri için kötü niyetli kişilere karşı daha savunmasız ve aciz durumda kalıyorlar.

Ne var ki, hayvanlara eziyet eden kişilerin gelecekte insanlığa karşı da suç işleme potansiyelinin mevcut olduğu düşüncesi tek başına bizi güdülememeli. Kanaatimce insanlığa ilişkin potansiyel risk olsun veya olmasın, dünyanın sadece biz insanlara ait olmadığı ve özellikle de hayvanların kendilerini ifade edemedikleri dikkate alındığında haklarının kati ve mutlak surette biz insanlar tarafından korunması gerektiği aşikar.

Bu sebeple, siyasilerin hala neden önlem almadığı, hayvanlara ilişkin suçlara neden hala ağır yaptırımlar getirmediği hususu Sivil toplum örgütleri ve hukukçular tarafından eleştiri konusu yapılmaktadır. Dilerim, çok uzun süredir dillendirilen ve kamuoyundan yükselen bu talep dikkate alınır. Zira, onlara zarar verenlerin gelecekte insanlara da zarar verme ihtimalinin kuvvetli olması benim nazarımda tek motivasyon değil. İnsanlara yönelik tehdit oluştursun ya da oluşturmasınlar, bu caniliği yapan herkes hak ettiği cezayı almalı ki, bir daha aynı şeye yeltenmesin.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar