Ordu
DOLAR15.5457
EURO16.2226
ALTIN907.91
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Hayvanların gazabı

Öleceğini bilmesine rağmen insandan başka hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayan başka bir canlı var mı? Ya ihtiyacından fazlasına sahip olan, ya da sırf zevk için öldüren? Tabii ki yok...

İnsandan başka doğa ile uyum içerisinde yaşamak yerine, doğaya hükmetmeye kalkışan başka bir canlı da yok.

Zaten insandan başka doğayla sürekli bir savaş halinde olan canlı da yok. Anlaşılan dünyanın sonu, insanoğlunun bu bencil, saygısız ve doyumsuz tavrı yüzünden gelecek...

Kim durdurabilir elinde şu koca dünyayı yok edecek silahları olan insanoğlunu? Hangi hayvan intikamını alabilir sırf zevk için acımasızca yavrusunu öldüren insandan? Ama öyle olmuyor işte...

Çin’de başlayan ve insanlığın yeni baş belası olan Corona virüs can alma konusunda SARS’ı geçmiş. Bu virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 813’e ulaşmış, vaka sayısı ise 34 bini aşmış.

Çin dışında 27 ülkede 320 kişiye bulaşan virüs yüzünden hala iki yolcu gemisi de karantina altında...

Sadece bu virüs mü, SARS da Çin kaynaklı değil mi?

Peki ya “kara ölüm” olarak adlandırılan veba? O da Çin’den yayılmadı mı tüm dünyaya?

Veba ile kıyaslandığında bu iki salgın nedir ki? Kimi kaynaklara göre, 1347-1351 yılları arasında tüm dünyayı kasıp kavuran veba salgınında Avrupa nüfusunun üçte biri yok olmuş. Dünya genelinde ise 200 milyon insanın hayatını kaybetmiş.

Hiç düşündünüz mü vebadan Corona ve SARS’a dek neden ölümcül tüm virüsler Çin’den çıkıyor, diye?

Çin’deki canlı hayvan pazarlarını ilişkin videoları izlediğimde, ben bu salgınların doğanın intikamı, hayvanların gazabı olduğunu düşünmeye başladım.

Köpekten kediye, yılandan fareye, yarasadan her türlü böceğe dek ne ararsanız satılıyor. Anında kesip size veriyorlar. Yani tam bir vahşet!

İnsanlar kesip yiyor da hayvanlar boş mu duruyor? Onların da ölümcül silahı yok mu sanıyorsunuz?

İşte tablo ortada; farelerden veba, kuşlardan “Kuş Gribi”, domuzlardan “Domuz Gribi”, yarasalardan “Ebola”, misk kedilerinden “SARS”, daha belli olmayan bir hayvandan da “Corona”.

Üstelik bu daha bir başlangıç...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar