Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HAZİNE YARDIMI KALDIRILSIN

Politikacılar ağzını açtığı zaman tasarruftan bahsediyor, fakat konu devlet hazinesinden siyasi partilere yapılan yardıma gelince kimsenin ağzını bıçak açmıyor. Meclis'te kavgaya tutuşan iktidar ile muhalefet, mesele 'duygusal' olunca sessizliğe bürünüyor. Eğer mevzuatta ''demokrasi bahçesinin çiçekleri' olan siyasi partilere devlet yardımı yapılması öngörülmüşse, bu desteğin fırsat eşitliğine imkan tanıması gerekmez mi? Vatandaşın vergileri korona virüs salgınının sosyal hayatı ve ekonomiyi derinden sarstığı bu ortamda neden siyasi partilere aktarılıyor? Bu parayla şehirlere fabrikalar kurulabilir. Ne iktidar ne muhalefetten biri çıkıp da ''Biraderler, vatandaşın durumu perişan, bu yardımı kaldıralım'' diye yürek ısıtıcı bir teklif sunan yok. Toplanan vergilerden partilere aktarılan dudak uçuklatan bu paralar adeta çılgın mirasyediler gibi bol keseden harcanıyor.

            Millet iradesini, devlet idaresine taşıyacağı iddiasındaki bu yarışın aktörleri vatandaşın rızasını gözetmek durumundadır. Meclis başkanlığına devletin siyasi partilere hazine desteğini sağlayan kanunun iptali teklifini sunacak cesur yürek çıkar mı bilemeyiz. Ama, derin hayret ve merakla soruyoruz. Neden milletin fikri sorulmaz, akla niçin referandum gelmez? Demokrasi bunun neresinde? Tüyü bitmemiş yetimin hakkı karyola çarşafı ilanlar, açık hava toplantıları, konvoy gösterişlerine gitmektedir. Partilerin politikalarını halka duyurabilmeleri, kampanyalarını yürütebilmeleri halka külfet getirmemelidir. Dev holding bütçeleriyle yarışacak düzeye ulaşan bazı partilere sunulan hazine destekleri dar gelirlilerin maaşlarına yansıtılsa, esnafın belini büken vergilerin indiriminde kullanılması daralan ülke ekonomisini canlandıracak ve yeni istihdam sahalarına öncülük edecektir. 1965 yılında uygulanmaya başlanan, vergilerimizle beslenen hazine yardımı eşitlik ve adalet prensiplerine tümüyle aykırı olduğundan  kesinlikle kaldırılmalıdır.

            Bilhassa kahraman Askerimizi, Polisimizi, MİT mensubumuzu, Savcımızı şehit eden, kahpe PKK terör örgütünün TBMM'de siyasi uzantısı HDP'ye akıtılan hazine yardımı milletimizin vicdanını kanatmaktadır. Terörle mücadelede etkili yol almanın ilk adımı terör örgütlerinin temsilciliğini ve sözcülüğünü yapan organların 'hazine emziği' derhal kesilmesidir. HDP'ye verilecek bu paraların Mehmetçiğe kurşun olarak döneceğine şüphe yoktur. Terörle arasına mesafe koymayan HDP, parti hüviyetini çoktan kaybetmiştir. Bıçak kemiğe dayandı! Devletimiz bu duruma daha fazla seyirci kalmamalıdır. Yaşasın Türkiye!.. Yaşasın yüce Türk Milleti...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar