Ordu
DOLAR18.6376
EURO19.294
ALTIN1050.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hekimlerin isyanı…

Hekimlere, sağlık çalışanlarına saldırılar sıradanlaştı, üzücü olan kanıksanır hale geldi.

Saldırılar o denli arttı ki, gözü dönmüş katiller işi cinayete bile vardırıyor, görevi başında hekimleri şehit ediyor. Özveri ile görevlerini yapan hekimler ve sağlık çalışanları “hastamla niye ilgilenmedin?” “tedaviyi niye yapmadın?”, “anamı, babamı, yakını mı niye kurtaramadın ?” gibi gerekçelerle hasta yakınları tarafından sözlü saldırıya uğruyor, dövülüyor, hatta öldürülüyor.

Hangi doktor, hastanın iyi olmasını, yaşama tutunmasını istemez? Gözü dönmüş saldırganlar, bunu düşünemiyor vahşice saldırılarını kendilerinde utanmadan   hak olarak görüyor.

Hastanelerde aşırı yoğunluk ve iş hacmi yadsınamaz gerçek.  Yoğunluk karşısında ellerinden geldiğince çabalıyor, hasta ile ilgileniyor, tedavi ediyor kısıtlı sayıdaki hekim ve sağlık çalışanları. Ne var ki bu çabaya, özverili çalışmaya karşın, hiç de hak etmedikleri muamele ile karşılaşıyor bilinçsiz cahiller tarafından.

 Giderek artıyor sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, taciz ve dayak. Yüz kızartıcı saldırılardan en çok aile hekimleri etkileniyor. Hekimler şiddete, saldırıya  “ artık yeter” demek için geçtiğimiz cumartesi günü Ankara’da  miting gerçekleştirerek  Sağlık Bakanlığı’nın kendilerine sahip çıkmasını istedi.

Türkiye’de 25 bin aile hekiminin temsilcileri, Ankara’da sağlıkta şiddet ve çalışma koşullarını protesto etti.  Aile Hekimleri Federasyonu adına yapılan açıklamada, “Her saat başı bir sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı” vurgulanarak “bıçak kemiğe dayandı ve deldi geçti” görüşüne yer verildi.

Hekimler, beyaz önlüğü askıya çıkarıp, iş bırakabilecekleri mesajını vererek, şiddet ve saldırılara karşı bundan böyle dik duracaklarını, boyun eğmeyeceklerini kararlı söylemle dile getirdi.

Tüm hekimler adına, sağlıkta şiddette dikkat çeken aile hekimlerinin isyanı aslında yeni değil. Önceden de bu tür miting ve açıklamaları yapmış, saldırılara karşı gerekli önlemlerin alınmasını talep etmişlerdi. Ne var ki, bırakın saldırı ve şiddettin durmasını, azalmasını giderek tırmanıyor. Son 9 yılda 35 bini aşkın hekim, hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı, taciz edildi. Şiddetin önüne geçilebilmesi için caydırıcı önlemlerin, ağır yaptırımların alınması şart. Saldırgana iyi hal indirimi, para cezası, hükmün açıklanmasının geriye bırakılması gibi affedici uygulamalardan vazgeçilmeli. Eğer, bu tür kararlar sürerse ucubeler cesaretlenerek hekim ve sağlık çalışanlarına karşı çirkin tutumlarını sürdürmeye devam eder.

Tabii, sağlık emekçileri saldırıların yanı sıra maaşlarındaki yetersizliğe de dikkat çekiyor. Dar ve sabit gelirli milyonlarca emekçi gibi, yükselen hayat pahalılığından ötürü ücretlerinin yetersiz kaldığını, son 9 yılda gelirlerinin yüzde 40 oranında aşındığını belirtiyor. Günlük yaşamdaki hayat pahalılığından yakınmamaları zaten beklenemez. Yani, memur, işçi ve emekli gibi maaşlarının iyileştirilmesini talep ediyorlar.

Hekimler ve sağlık çalışanları şiddetten, saldırıdan, dayaktan ve ücretlerinin yetersizliğinden yakınmalarını bir kez daha Ankara’dan haykırdı, isyan etti.   

Şiddete “artık yeter” diye çığlık attılar, Sağlık Bakanlığı’nı göreve çağırdılar. Bakalım sesleri, çığlıkları ne kadar ulaşacak bakanlığa?  Bakanlık ve toplum hekimlerin çığlığına kulak vermeli, onlara sahip çıkmalı. Sağlık kuruluşlarındaki magandalığa son vermek için yurttaşların da tepki göstermesi gerekiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar