Ordu
DOLAR18.6345
EURO19.5446
ALTIN1055.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Her şey gönlünüzce olsun…

 Acı, hüzün, sevinç ve üzüntülerin yaşandığı bir yılı daha geride bıraktık.

Her yeni yıl yeni umutları, beklentileri, coşkuları ve olumlu duyguları beraberinde getirir. Karamsarlığın yerine umutların egemen olması dileği ile yeni yıla adım atılır. Yeni yıl, yeni umut demektir. 

Tüm yurttaşlar yeni yılı coşku ile karşılar, beklentilerinin gerçekleşmesini düşler, geleceğe umutla bakar, yaşanan acıların yinelenmemesi diler.

Yeni yıl, yurttaşlar kadar ülkemiz adına da yeni başlangıçtır.  2020’de  2019’daki gibi ulusu yasa boğan acılar yaşanmaz, herkesin umudu ve beklentileri gerçekleşir.

Aslında hiç karamsar olmamak lazım. En azından böyle düşünüyorum. Ülke ve yurttaş olarak bu zor günleri elbirliği ile aşarak yeni yılda yinelenmeyeceğini umuyorum. Türkiye’nin üzerinde umut dolu güneşli günlerin doğacağını  bekliyorum.

Hiç kimsenin ötekileştirilmediği, insanca gönenç içinde yaşayacağı yeni yılda her şeyin gönlünüzce olmasını diliyorum. Sakın umudunuzu yitirmeyin. Eğer umudunuzu yitirirseniz asıl tehlike o zaman başlar.

Umarım kötü günler tez zamanda yerini barışa, kardeşliğe bırakır, ülkenin üzerine çöreklenen kara bulutlar tez dağılır.

2020 çalışanlar açısından zor geçeceğe benziyor. Yeni yılda çalışma yaşamının temel gündemi kuşkusuz oluşturulmak istenen kıdem tazminatı fonu ve işverenlerin sürekli dile getirdiği esnek çalışma modeli olacak. Yanı sıra, kamu personel rejiminde yapılamak istenilen değişiklik de kamu çalışanlarını yakından ilgilendirecek. Eğer bu değişiklik gerçekleşirse memura iş güvencesi sağlayan 657 sayılı yasa tümü ile allak bullak olacak.

Kuşkusuz bu düzenlemeler memuru, işçileri ve sendikaları hayli zorlayacak, sıkıntıya düşürecek nitelikte. Özellikle mevcut kıdem tazminatı sisteminin ortadan kaldırılıp, yerine fon kurulmasına ilişkin düzenlemenin yaşama  geçirilmesi sırasında çalışma yaşamının olabildiğince yoğun günlerden geçeceğini söyleyebiliriz.

Sadece işçiler değil, memurlar açısından da 2020 zor yıl olacak.

Memura bir anlamda iş güvencesi sağlayan 657 sayılı yasada değişiklik yapılması  hükümetin gündeminde bulunuyor.

Eğer yasada değişiklik yapılırsa memur performansına göre değerlendirilecek, yeterli görülmeyenlerin işine son verilebilecek. Performansın hangi ölçülere göre, kimler tarafından değerlendirileceği, keyfi ve siyasi tutumların ne denli etkili olacağı soru işaretleri oluşturuyor. İş güvencesine sahip olan memur 657 sayılı yasada yapılacak değişiklikle bunu yitirecek. Yani emekçileri ve sendikaları zor günler bekliyor.

Tüm okurların yeni yılını kutlar, huzur, esenlik ve barış dolu günler dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.  

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar