Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
Ali ÖZTÜRK

Ali ÖZTÜRK

Mail: [email protected]m

HER TARAF OLDU BETON, HALA DA DÜŞMÜYOR JETON

Boztepe’ye çıkıp da,  oradan kuşbakışı kentimiz Ordu’yu izlediğimizde, maalesef  kıyı şeridi ve 19 Eylül Stadyumunun çim sahası dışında  bir karış yeşil alan görememekteyiz.

Kentimizin otantik mimari dokusunu korumak yerine, oy almak için  popülizm yapmayı yeğleyen gelmiş geçmiş yerel yönetimler, kentimizde bırakın yeşil alanı , gençlerin mahalle maçları yapacağı bir boş alan bile bırakmadılar. Kentin hafızası sayılan binalardan eski Ordu Lisesini bile yıkmaktan geri kalmadılar. Kentimiz artık eskisi gibi yıldız oyuncular yetişmiyorsa bunda, maç yapacak bir alan kalmamasının önemli etkisi  vardır.

Sizin anlayacağınız, hiç  yeşil alan bırakmayıp kentin hafızası olan binaları  bile yıktılar. Yetmedi, şimdi de gözlerini Durugöl’e diktiler.

Bu konuda kentin çevreye duyarlı dernekleri,  Ordu Büyükşehir Belediyesini bu projeden vazgeçirmek için  devamlı uyarıda ve önerilerde bulunmaktalar.

En son Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı sayın Havva Güner Eriş, Büyükşehir Belediye  Başkanı  sayın Dr. Hilmi Güler’ seslenerek, “Geliniz, Durugöl’e kıymayınız. Onun yerine 150 metre kadar yakınındaki arsayla orayı takas edip, AVM yi o arsaya yapınız “ diye ricada bulunuyor.

1949 doğumlu  olan sayın Hilmi Güler, kentimizin denize nazır en güzide mahallerinden  Taşbaşı’nda doğmuş, çocukluğu ve gençliği burada geçmiş biridir. Denizin dalgalarının  evlerinin duvarına kadar  vurduğu o güzide  günleri yaşamış ve görmüştür.

 Ben naçizane olarak o günleri, kentimiz eski Ordu’yu anlatan nostaljik bir şiirimden bir bukle ile kendilerine hatırlatır, geçmiş yönetimlerin hoyratça aldığı gibi bir kararı  Durugöl  için de almamasını  dilerim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar