Ordu
DOLAR18.81
EURO20.5508
ALTIN1160.0
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

HERKES PATRON

Yeni bir yıl başladı…

Her ne kadar umutlansak, yeni niyetler, yeni hedefler ve yeni tohumlar eksek de gönlümüze; mevcut ekonomik krizin sürdüğü bir yıla girdik. Yeni yıla girmemizle birlikte;  trafik cezalarından , resmi kurum harçlarına kadar her şeye çok yüksek zamlar geldi. Bir zam da asgari ücrete geldi ki; en  çok da bu konuşuldu. Bir kısım bunu yetersiz bulurken bir kısım asgari ücretin artmasının saçma olduğunu ; artışla birlikte kalan her şey de zam geleceği için; aslında bu ücretin hızlı bir şekilde eriyeceğini söylüyordu.

Bir kısım iş verenler işçi çıkarmaya gittiler. Bir kısım iş verenlerin ise; işçinin maaşını tam olarak banka hesabına yatırdığı sonrasında ise bir kısmını elden geri aldığı dedikoduları dolaşmaya başladı…

Siz iş veren olsanız. Ben şöyle yapardım ve emekçilerin hakkını şöyle verirdim dediğinizi duyar gibiyim…

Farkında mısnız bilmiyorum ama siz de bir iş verensiniz.  Benzer ve farklı işler yapan tam 37 trilyon çalışanınız var. Bunlar sizden sosyal güvence istemiyorlar hem de SGK primlerini yatırmak zorunda değilsiniz. Maaş da istemiyorlar. İstedikleri tek şey güzel bir bakım.

Vücudunuzda tam 37 trilyon hücre var siz onların işverenisiniz. Şirketinizin ne kadar yaşayacağı tamamen sizin işçilerinize nasıl davrandığınızla alakalı. Bu noktada onlara sağladığınız çalışma ortamından tamamen siz sorumlusunuz ve ona göre de şirketiniz ya uzun yılar yaşayacak ya da kısa sürede çeşitli iflaslarla uğraşmaya başlayacak. Alkol ve sigara kullanıyorsanız kalp damar sisteminiz iflas edecek önce. Sonra onların beslediği farklı işçiler ve dolayısı ile şirketinizin başka bir bölümü bu durumdan etkilenerek o kısmı çökecek. Derken bir bakmışsınız TMSF’ ye devrolmuşsunuz.

Bedeniniz sizin şirketiniz. 37 trilyon işçiniz sizin vereceğiniz kararlara göre hareket ediyor.  İçtiğiniz her sigarada , yediğiniz her sağlıksız gıdada onların haklarını yemeye devam ediyorsunuz. Hijyen sağlayamadığınız her seferinde birkaç işçiniz daha eksiliyor. İşçilerden bazıları ise sizin verdiğiniz yanlış kararlar sonucunda iş yerinde huzursuzluklar çıkarmaya başlıyor ve  bir süre sonra kendisine benzettiği diğer işçilerle şirketiniz bir bölümünde kansere dönüşen bu yapı şirketin o bölümünü çalışamaz hale getiriyor. İşin kötü tarafı o kadar çok işçiniz var ki; siz hangi işçiler buna yol açtı seçemiyorsunuz ve durumu çözmek için  bir çok çalışkan ve işini iyi yapan işçiyi de işten çıkarmak zorunda kalıyorsunuz. (Kemoterapi).

Asgari ücret açıklandı. Siz yeni yılda 37 trilyon işçiniz için asgari neler yapacaksınız ya da neleri yapmayacaksınız hiç düşündünüz mü?

Herkes patron ve hangi şirketin daha uzun var olacağını veya var olduğu süre boyunca iyi işler yapacağını patron olarak sizin vereceğiniz kararlar belirleyecek. Ve sizin asgari tarifenizi devlet belirlemiyor. Sonuç olarak aslında “HERKES PATRON” !

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar