Ordu
DOLAR9.5464
EURO11.1088
ALTIN547.87
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

HERKES UZMAN OLDU ÇIKTI!

Televizyonlarda tartışma programlarının gediklisi 'uzmanların' hemen her konuda fikri var... Ya bilgileri!  

Dini programlar.

Spor yorumları.

Artçı depremler.

 Ortadoğu'da kriz.

Başkanlık sistemi.

Batı'nın iyi yüzlülüğü.

Mülteci sorunu

Politikadan tut Korona Virüsü konularına kadar...

Bir insanın, birbiriyle alakalı ya da alakasız konuların tümü hakkında uzman olması mümkün mü? Elbet değil, ama dilin kemiği olmayınca herkes her konuda ahkâm kesebiliyor. İnsanoğluna iki yuvarlak organ verildi, biri oturmak diğeri düşünmek için. Başarınız, hangisini daha fazla kullanacağınıza bağlı. Karışıklığı önleyen Bilmi'yorum' ifadesi çok kıymetlidir. Bilmediğiniz mevzulara dalmamanız sizi hür kılar, güçlendirir. İnsanlar her şeyi bilemez, herkes sayısız konuda bilgisiz yaşar ve ölür.

Yanlış numarayı bile aradığında 'görüşürüz' diyerek kapatan bir milletin her konuya söyleyecekleri var. Deprem olur, bi bakarsın ortalık depremciden geçilmez. Şu günlerde nereye baksanız bir Kokona virüsü uzmanına rastlıyorsunuz! Adam ömründe yan şehirden öteye geçmemiştir ama, virüs hakkında ayaküstü sana brifing versin. Mesela; altmışlı yaşlarda eklemleri sızlayan her teyze 'meteoroloji mühendisidir' bu ülkede. Uzmanlaşma o kadar genişlemiş, her yana yayılmış ki; artık her şeyin kendine has bir 'uzmanı' var. Ekranlar, pantolon cebinde unutulup sonradan bulunun banknot gibi 'uzman' kaynıyor. Uzmanlığın bu kadar prim yaptığı başka bir ülke yoktur herhalde.

Arada sel baskını, artçı deprem konuları gündeme gelirse onlarla alakalı da yedekler mevcut. Yazın “güneş çarpmasına” karşı alınacak tedbirleri sıralayan adam, kışın şeker hastalarına tavsiyeler sunan 'sağlıkçı' olarak karşımıza çıkabiliyor. Ortalık güvenlik uzmanından geçilmiyor ama, kırk senedir bir türlü terör belası bitirilemedi. Manav biliyorum, aspirinin suda erime süresinde dış politikadan girip, askeri konulardan çıkıp gider. Kadın sunucu, programına çağırdığı konuktan daha fazla yorum yapabiliyor.

23 Nisan'da mahsusçuktan makam koltuğuna oturtulan çocuğun bile ağzından çıkmayacak basitlikleri ortaya atıp suyu bulandıranları çok da yadırgamıyorum aslında. Her şeyi en iyi bilen değil, yaptığı işi en iyi bilenlerin bir araya gelmediği ülkenin adıdır Türkiye. İlmin en büyük düşmanı bilgisizlik değil, bildiğini zannetmektir. Bilenle tartışabilirsin ama, bildiğini sananla tartışmak ahmaklıktır. Çünkü, bazı kafalardaki boşluk uzayda yok!                                                                                                         Aslında çok şey bilmene gerek yok. Haddini bil yeter!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar