Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Hesap hatası

Ahmet Cemal Mağden, zengin bir tüccar, Çarşamba pazarına sebze/meyve almaya gidiyor. (Ben görmedim, söyleyenlerin yalancısıyım).

Bunun fiyatı ne?

Şunun fiyatı ne?

Şunu... şunu... Her ikisini de alacağım, sana 2,5 lira değil, 2 lira vereceğim. Tamam mı?

Olur! Ya da olmaz; bir sonraki satıcıya gidip aynı ürünü 2 liraya alıncaya kadar pazarda dolaşırmış…

Serde gazetecilik var. Ahmet Cemal Mağden’in “cimri” olduğunu, pazarda maydanozu bile pazarlık ederek aldığını öğrenmiş oluyorum.

Abbas Aydın Köprübaşı esnaflarından… Ahmet Cemal Mağden bir gün dükkânına geliyor: “Yeğenim” diyor… (Abbas’ın eşi Perihan Hanım’dan dolayı akrabalar) “şu gaz lambası kaça?”

 “……..”

“Oo, çooook istedin!”

Abbas Aydın anlatırken: “Yemin ederim, alış fiyatını söyledim, almadı.”

***

Tapu Müdürü İsmet Göl anlatıyor: “Ahmet Cemal Mağden, Akyazı Mahallesi sahilinde ve Ordu-Giresun şosesi üzerinde bir iki kamu kurumuna arsa bağışı yaptı. O bağıştan sonra: “Biz de devlet kurumuyuz," diyen çok “müdür/amir” kapısını çaldı.

Başta yakınında olanlar (bildik isimler) “Hatırladınız mı, bu kurumumuza da, şu kurumumuza da arsa sözü vermiştiniz,” dediklerinde; Ahmet Cemal Mağden ne desin?

“Allah Allah ne zaman söz vermişiz ki..!”

Ahmet Cemal Mağden, bağışlarının çoğunu, böyle “Söz(!)” verdiği için yapmıştır.

***

“Cimri” Ahmet Cemal Mağden, Halk Partili idi. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü Ordu’yu ziyaretlerinde Halk Partisi İl Başkanı Ahmet Cemal Mağden’in misafiri olmuştur.

Yıllar sonra… ORSEV’deki “Albümde Kalanlar” sergisinde, sergilenmek üzere İsmet Paşalı fotoğrafları istediğimizde, Ahmet Cemal Mağden’in mahdumları “Hayır” dediler ve vermediler. Nedenini sorduğumuzda; “O Mürsel Engin arkadaşınız var ya…" Evet… "Aldığı fotoğrafları getirmiyor, bunlar da gelmez… Kusura bakmayın," dediler.

Gerçekten de, Mürsel Engin (ben dâhil) yakınlarımızdan -olağanüstü bulup aldığı- “eski” fotoğrafları geri getirmedi, Bugüne kadar da getirmek gibi bir alışkanlık edinemedi!

***

Yazıya “Hesap Hatası” başlığını koyduk. Ahmet Cemal Mağden örneğinde olduğu gibi… “Evdeki hesap çarşıya uymaz” diye de değiştirebiliriz.

Şu ara çok “özel” gündemlerle evde kalıyoruz. Bir kulağımız kirişte. Duyduklarımızı, ekranda gördüklerimizi "ah vah, yazık, bunu da mı duyacaktık, ya da görecektik!" diye diye geçiyoruz.

Gündem, dokunanı yakıyor! O nedenle işleyeceğim konuya yandan müdahil oluyorum.

Bakınız; yazmadan geçemeyeceğim: “Üç yabancı bankaya gelen döviz alma yasağı kaldırılmış!

“Banka” ve “döviz” yasağını ilk defa duyuyorum…

Demek ki bankaların çalışma koşulları arasında devletin ya da iktidardaki partili Cumhurbaşkanının ya da maliye bakanının dolayısıyla “Bankacılık düzenleme kurulunun” böyle bir müdahale hakkı var. Ya da Türk Parasını Koruma Kanunu’na aykırı bir tasarrufta bulunamazlar gibi bir maddeden de yasak gelmiş olabilir.

Varlık Fonu’na dâhil olan bankalar “Devlet Bankaları”! Özel bankalar “Varlık fonu” içinde değiller. Adı üzerinde “özeller”!

İş Bankası da özel banka… Yalnız İş Bankası’nın herkesçe bilinen “özel” durumu var: Kurucu büyük hissedar Cumhurbaşkanı Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk... Atatürk vasiyetinde “bankadaki hisselerimi iki kuruma bağışlıyorum. Biri Türk Tarih Kurumu, diğeri Türk Dil Kurumu, paranın bu kurumlar arasında eşit bölünmesinin takibini ise, Genel Başkanı olduğum Halk Partisi’nin yönetim kurullarınca gösterilen üç aday yapacaktır.

Erenler, ayrıntıya bakar mısınız, Partili demiyor, parti kurullarınca gösterilen üç aday yapacaktır, diyor.

Demek ki, o kurullara liyakat sahibi insanlar seçilecek.

İş Bankası “büyük lokma”! Yedirmeyiz, diyen bir ana muhalefet Partisi CHP var.

Başka?

Hatırlayamadım, Kim..?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar