Ordu
DOLAR13.5441
EURO15.4938
ALTIN791.08
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Heyelan

Yerel ve yaygın medyanın ilk sıradaki haberi; “Ordu’daki heyelan”dı. 

Heyelan olduğu sırada geçen araçların kamera görüntülerinden anladığımız kadarıyla, büyük bir tehlikeyi can kaybı olmadan atlatmışız.

 Ayrıca, uçuk arkasındaki evlerde de bir hasar meydana gelmemiş… Kısaca, korkulan olmamış diyebiliriz…

Bu bir uyarı… Sizlere sadece bozuk toprak zeminlere değil, yüksek yüksek kayalar üzerine de ev yapmayın diyor.

Bu konunun uzmanları dostlarım var. Uyarıların ne kadar dikkate alındığı hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, çal kapı bilgi sahibi olabilirsiniz.

***

Ayrıca “Deprem Gerçeği” başlıklı yazımızda (26 Ocak 2020), şöyle bir tespitte bulunduk:

“ Altınordu ilçemiz üçüncü derece deprem kuşağında... Örneğin kuzey fay hattına daha yakın olan Gölköy ilçesi ise ikinci derece deprem kuşağında... Yapılacak betonarme binaların karkası bu iki ilçede farklılık arz ediyor.

 

Bir diğer husus “ –bilgi notu da diyebiliriz- Ordu Çevreyolu tünel geçiş ölçümleri yapılırken, Boztepe’de bir grup sondaj çalışmaları yapıldı. Her 10 metreden numuneler alınarak,  170 metre derinliğe inildi. (Tünel 150 metreden geçecekti). 170 metre inildi, kaya kütlesine rastlanmadı. Demek ki Boztepe baskılanmış bir kil yığınından  başka bir şey değil!”

 

Bazı okurlarımız, “baskılanmış bir kil yığını” dediğimizi anlamamış olabilir.

Kısaca; su geçirmez toprak… Birden çok minarelin bulunduğu kil, ıslandığında kolayca biçimlendirilebilinir. Hava ve su ile temas eden kilin -sıkışmış hali- sizi yanıltmasın, kaya görüntüsünde topraktır.

***

İnşaatçılarda şöyle bir anlayış var.  Killi arazide, çakıllı zemini buldun mu, daha kurcalama, evinin temelini at, Kayayı, çakılı buldun mu fazla kurcalama; temeli at!

Yüksek İnşaat Mühendisi Yusuf Özkan’ın kulağını çınlatalım:

Kayayı buldum, zemin tamam… Ne zaman konusu açılırsa, itirazı vardır: Kaya kaya da kaç parça kaya!

Demek ki, kaya üzerleri de tekin değil!

 

Anayola inen kayaların, ağır vasıtaların zemini sallamaları sonucunda meydana geldiği düşünülebilir. Fakat, aşırı yağış ve suyun gücüyle kayalık ya da toprak zeminlerde yarıklar oluşur, üstündeki kütleyi kaydırabilir.

Sözün özü: Heyelan da, deprem gibi bizim bir gerçeğimiz.

***

MEDYA Notu: 1950’li yıllarda Ordu Çambaşı yolu Karakiraz köyü Maraşlıoğlu Mahallesi’nde uçuk meydana gelmiş, 5 katırcı, tahta taşıyan katırlarıyla birlikte uçuğun altında kalarak hayatlarını kaybetmişlerdi.

2014 yılı Sağırlı Köyü Çukur Mahallesi’nde meydana gelen heyelan sonucu, Melet Irmağı üç saat boyunca akmamış, uçuğun arkasında büyük bir göl oluşmuştur.

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar