Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Hormonlu gazeteler

Bu kavga aile içi bir kavga…

Bir zamanlar adı “besleme basın”dı, şimdi ‘’hormonlu gazeteler’’ gündemde…

Bu konuya az sonra döneceğiz. Öncelik Tarım Uzmanı Prof. Dr. Baade’nin…

Hintler faşizmi (ârî ırk, üstün ırk) İkinci Dünya Harbi’nde Almanya’ya sadece savaşın acılarını yaşatmamış, önemli bilim insanlarının ülke dışına kaçmasına da neden olmuştur. Türkiye’ye gelenler arasında tarım uzmanı Prof. Dr. Fritz Baade’de vardır.

Prof. Baade, sadece “İkinci Dünya Harbi’nde değil,  1960 askeri darbesinden sonra da Türkiye’ye çağrılmıştır. Türkiye tarımına katkılarıyla ünlenmiştir.

FAO bizim de 194 ülke arasında olduğumuz Birleşmiş Milletler Camiasına bağlı “Gıda ve Tarım Örgütü”dür. Kısaca “FAO” yazarsanız herkes gıda ve tarımdan bahsedeceğinizi anlar.

Prof. Baade, tarım uzmanı olarak iki defa Hindistan’a bir defa da Çin’e gidiyor. Diyor ki; Hindistan toprak reformu yapmış, aracı sayısı, 3’ten 13’e çıkmış. Bunun kısaca adı, toprak verilen memurlar, adamını bulup ‘’benim de tarlayı ek’’ demiş…

Çin de ise, pardon Çin Halk Cumhuriyeti (CHC) ‘’toprak işleyenin su kullananın demiş’’ aracı sayısı 3’ten 1’e inmiş..

Türkiye’de ne olmuş… Prof. Baade’den dinleyelim. “Doğu ilerini gezdim (mealen), orada topraksız köylülerle konuştum… Ankara’ya döndüm…  Seçim sonuçları ilan edilince gördüm ki, topraksız köylüler, işçi ve köylüleri destekleyen Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP)  değil, oylarını yine ağanın gösterdiği partiye vermişler…

Tarım uzmanı, bizi ne güzel tanımış, anlatıyor… Bunu bilgi notu olarak bir yere yazın…  

***

Bitmedi! Tarım Uzmanı Prof. Baade, -ne kadar ilgi alanına giriyor, bilemiyorum- bir rapor da resmi ilan ve reklamlar için hazırlamış.

Yine (mealen) diyeceğimizi, diyelim: Devlet, “Resmi Gazete” gibi,  bir “İlan gazetesi” çıkarıp, ihalelerden müteahhitleri haberdar etsin…

***

1965- 2019 demek ki, 54 yıl bu proje raftan inmemiş… Her ilde 20 gazete 100 gazeteci, bir o kadarda çalışanın iş/aş kapısından mahrum bırakacak bir proje!

Adımız çıkmış “besleme”ye! İlanların, reklamların devlet kontrolüne bırakılması ne kadar yanlış, bu özel girişimciliğin yok sayılmasıdır(!)

Besleme basın olmazsa, ne olur, bir düşünün… 20 gazete yerine kendi kaynaklarıyla iki, bilemedin üç fikir gazetesi çıkar. Fikir gazetesini kim alır, kim okur!

***

Ah Tarık Özsoy, ah! 1953 yılı günlük “Haber Gazetesi” bin satıyor. 10 satıcı çocuk, şehrin muhtelif sokaklarında bağırarak, koşuyor…

Okuyucu, kim kim için ne dedi bugün (!) diye merakla alıyor gazeteyi…

Tarık Özsoy’la yıllar sonra Ankara’da Tunalı Hilmi Caddesi’nde karşılaştık. Tarık Abi ile sohbet döndü dolaştı geldi Ordu’daki gazetelerin satış rakamlarına… Ortalama 1000 dedik. Tarık Abi: “Ben Ordu’ya gelsem 3 bin satarım”! Birlikte oturduğu gazeteci dostum, akrabam: Kemal Çeküç şaşkın: “Nasıl abi?’’ dedi.

 

Sizin de bilmenizde fayda var. Tarık Özsoy ise şöyle dedi: Bugün tüccar Ali, tüccar Veli için ne dedi, o siyasi karşı partili siyasetçi için ne dedi, onu yazarım. Halk gazeteyi merakla alır.

***

Uzatmayalım. Aynı yayın türü bugün de iş başında… Yalnız, bir fark var, amiral gemisi olsanız bile batıyorsunuz. Belden aşağı vuran vurana, eskiden besleme idiler, bugün hormonlanarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Para verip alan yok,  toptan alış var. Hastanelere şu kadar,  uçaklara şu kadar, bakanlıklara şu kadar top.  Halka dağıtılmak için yol kenarlarındaki yığınlar, al kardeşim, al! (Halil Balcı’nın dediği gibi) Böönküü gazete! Bööönküü gazete! 

 

Devlet Resmi Gazete gibi, “bir ilan gazetesi” çıkarsın diye rapor hazırlayan Prof. Baade bugün aramızda olsaydı, ne derdi!?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar