Ordu
DOLAR9.6153
EURO11.2377
ALTIN554.27
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

Hoşnut etmeyen zam…

Memur ile emekli maaşlarına bu yılın ilk ayı için yapılacak zam oranı belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayına ilişkin enflasyonu 0.74, yıllık enflasyonu yüzde 11.84 olarak açıkladı. Milyonlarca kamu çalışanı ile emekliyi yakından ilgilendiren son 6 aylık enflasyon ise yüzde 6.5 olarak gerçekleşti.

Buna göre, geçen temmuz ayında maaşlarında yüzde 5 artış olan memur ile memur emeklisine yüzde 1.5 oranında enflasyon farkı ödenecek.  Ayrıca bu kitlenin maaşına daha önce bağıtlanan toplu iş sözleşmesi uyarınca ocakta yüzde 4 zam yapılacak. Yani kamu çalışanları ile memur emeklisinin aylıklarında ocaktan geçerli olmak üzere toplamda yaklaşık yüzde  5.5 oranında artış olacak.

İşçi ve Bağ-Kur emekli aylıklarına da 6 aylık enflasyon oranında, yani yüzde 6.5  zam yapılacak.

Aslında, hükümetin açıkladığı ve öngördüğü rakam bu düzeydeydi. Bir anlamda siyasi iradenin beklediği enflasyon açıklandı.

Ne var ki, TÜİK’in açıkladığı enflasyon ile çarşı pazar fiyatları arasında dağlar kadar fark var. Doğrusu kurumun, hesaplamada esas aldığı temel tüketim maddeleri ile yurttaşın alışveriş yaptığı market arasında bu kadar farkın olması kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

Vatandaşın günlük yaşamda karşılaştığı enflasyon neredeyse yüzde 30’a yakın. Her şey ateş pahası, sebzenin, meyvenin, etin, peynirin ve diğer gıda ürünlerinin yanına yaklaşılmıyor. Yüksek fiyatlarıyla adeta el yakıyor. İşte bu ortamda TÜİK 6 aylık enflasyonu yüzde 6.5, yıllık enflasyonu ise yüzde 11.84 olarak açıklıyor. Tabii yersen.

Bu tablo karşısında memur ve emekli, aylıklarına yapılacak düşük zamdan haklı olarak hoşnut olmuyor. Nasıl olsun ki, çarşıdaki gerçek enflasyon yüzde 30’a yaklaşmış, maaşında yapılan artış ise yüzde 6.5 oranında. Kim olsa itiraz eder bu duruma.

İşçi, memur ve emeklinin yazgısı düşük oranlı zamlara talim etmek bu ülkede. Asgari Ücret Tespit Komisyonu geçen hafta, işveren ve hükümet temsilcilerin oyları ile 2 bin 20 liralık net ücrete yüzde 15.03 oranında zam yaparak net 2 bin 324 liraya yükseltti. 304liralık artış bir yıl boyunca ne sağlayabilir ki emeği ile geçinen asgari ücretliye.

Bir hafta sonra milyonlarca memur ile emekli aylıklarında yapılan artış da  bundan farklı değil. Asgari ücretlinin yaşadığı düş kırıklığı şimdi emekli yaşıyor. Yüzde 6.5’lık artış sonucu 2000 öncesi en düşük işçi emekli aylığı 2 bin 111, 2000 sonrası içinler ise 1258 lira oldu. En düşük emekli memur aylığı 2 bin 660 liraya yükselirken, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1899, tarım Bağ-Kur aylığı da 1330 liraya çıktı. Gel de geçin dizginlenemeyen fiyatlar karşısında bu parayla.

Aylıkların iyileştirilmesi için 2000 sonrası emeklileri kapsayacak intibak yasasının  yaşama geçirilmesi şart. Yoksa aylıklar arasındaki farklılık giderek açılır, emekli daha da yoksullaşır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar