Ordu
DOLAR18.6453
EURO19.317
ALTIN1052.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Hükümet ne önerecek?

1 Ağustos’ta başlayacak toplu iş sözleşmesine ilişkin memur sendikaları taleplerini açıkladı.

5 milyonu aşkın memur ile memur emeklisinin maaşlarına 2020, 2021 yıllarında yapılacak zam ve sosyal haklarının belirleneceği görüşme öncesi yetkili konfederasyon Memur-Sen yüzde 17.2, Türkiye Kamu-Sen yüzde 20, KESK ise yüzde 38 zam talep etti. Yetkili konfederasyon olmasına karşın, en düşük zammı Memur-Sen istedi. Şimdi gözler hükümetin önereceği zamda.

Talepleri alan hükümet, zam önerisini 1 Ağustos’ta başlayacak görüşmelerde açıklayacak. Kamu işçisine yüzde 5,4 teklif eden, emekli aylıklarına yüzde 5,6 gibi son derece günün koşullarından uzak artış yapan siyasi iktidarın memura da bundan farklı bir zam önermeyeceği aşikar.

Son bir yılda enflasyonun yüzde 20’ler düzeyinde gezinmesi, temel tüketim maddelerinde yüzde 50’ye varan artışlar olmasından ötürü, sendikaların talepleri hiç de yüksek değil, son derece makul. Zaten son iki yılda maaşı kuşa dönen memur ile emekliye en azından yüzde 20 zam yapılmalı ki, hayat pahalılığı ile mücadele edebilsin, soluklanabilsin. Yine yüzde 5,6 gibi artışlara mahkûm edilirse milyonlarca kamu çalışanı ve emekli çarşı pazar fiyatlarına yenilir, temel gıdanın yanına bile yaklaşamaz.

Hiç kuşku yok ki, Memur-Sen’in masada takınacağı tavır zam oranlarının saptanmasında etkili olacak. AKP iktidarı ile birlikte üye sayısını artırarak toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yetkili olan Memur-Sen, eş ve çocuklarla birlikte 20 milyonluk kitlenin 2 yıllık maaş artışına imza atacağı veya atmayacağını çok iyi hesap etmeli. Yani nüfusun dörtte birinin sorumluluğu omuzlarında. 

Beşinci kez sürdürülecek toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ağustos sonuna dek uzlaşma sağlanması gerekiyor. Eğer bir aylık sürede sözleşme bağıtlanamazsa 4686 sayılı yasa uyarınca sendikaların grev hakkı bulunmadığından son sözü Kamu Görevlileri Hakem Kurulu söyleyecek.  Kurul,  kamu çalışanları ile emeklilere iki yılda yapılacak artışı saptayacak.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun geçmiş yıllarda bağıtladığı sözleşmeler göz önüne alınırsa, yüksek oranlı zammın çıkması olası görünmüyor. Siyasi iktidarın önerdiği artışın bir miktar, 1-2 puan üzerine çıkarak sözleşmeleri sonuçlandırıyor.

Demem o ki, Hakem Kurulu da hükümetten farklı tavır takınmıyor, yüksek oranlı zam vermiyor. Onun için buradan çıkacak sonuca çok umut bağlamamak gerekiyor.

Şüphesiz masaya gelecek bir diğer önemli başlık da 3600 ek gösterge. Siyasi iktidarın 24 Haziran seçimi öncesi öğretmen, sağlık çalışanları ve emniyet görevlilerine yönelik vaat ettiği ek gösterge yasası nedense bir türlü hayata geçirilemedi.

Memur-Sen, 3600 ek göstergenin ısrarla masaya getirileceğini ve yasanın çıkması için mücadele edileceğini açıkladı. Doğrusu yetkili konfederasyon sorumluluğu ile vaadini hükümete anımsatarak, takipçi olmak milyonlara verilen sözün yerine getirilmesini sağlayacaktır.

Bakalım milyonlarca iktisaden dar gelirlinin gözünü çevirdiği toplu iş sözleşmesi masasından ne sonuç çıkacak?

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar