Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

HUZUREVİ VE ÇOCUK YUVASI BİRLEŞTİRİLSİN

      Ölümsüzlük sırrını arayanların öyküleri tarih boyunca dillendirmiştir. Yaşamın hızlı sürecini durdurabilmek, ertelemek veya tamamen ortadan kaldırmak için birçok hükümdar boş umutla çabalamıştır. İlerleyen yaşı nedeniyle çok yönlü kayıplara uğrayan, çevresiyle ilişkileri azalan yaşlıların hayata katılımları sınırlandığından yaşam kalitesi düşüyor. Korunup kollanma ihtiyacı daha çok artmasına rağmen arzu ettiği seviyede destek alamayan yaşlılar aile ve toplum içinde yeterli düzeyde desteklenmiyor.

            Çaresiz kaldı mı hatıralara sığınır yaşlı. Baktığı yerde göremez görmek istediğini. Gelmeyen uyku, dinmeyen dert, bitmeyen özlemlerin en suskun 'sarayıdır' huzurevleri. Koyu bir yalnızlık ayinidir yaşlılık! Bir tarafı kuyunun dibinde taş yalnızlığı, diğer yanı suları yalayan kum taneleri kalabalığıdır yaşlılık... Nesiller arasındaki iletişimi sağlayan zincirin en güçlü halkası bayramlar hüznün ve neşenin buluştuğu bir kavşaktır! Batı ülkelerinde sıkça rastlanan yaşlılık ayrımcılığını artık Türkiye'de de görmek mümkün. Maalesef bazı evlatlar anne-babalarını huzurevlerine kendileri bırakıyor.

            Kimsesiz kalan yaşlıların veya kendi isteğiyle kimseye yük olmak istememeleri adına sığındıkları yer olan huzur evleri ile çocuk yuvasını birleştiren proje ilk defa İtalya’nın Piacenza kentinde hayat buldu. Kendilerini sosyal hayattan izole edilmiş veya yalnız hisseden huzurevi sakinleri, hayatlarına giren bu yenilik sayesinde artık daha mutlular. Yaklaşık 400 kişinin yaşamını sürdürdüğü Seattle şehrindeki huzurevinin içine açılan anaokulu, kendini hayatın dışında kalmış hisseden yaşlılarla, yaşları küçük çocukları bir araya getirmiş. Böylece çocuklar, yaşlanma ile alakalı bilgi sahibi oluyor, yaşlılarla ve engelli insanlarla sağlıklı iletişim kurmayı öğreniyor, büyüklerin tecrübelerinden faydalanıyor ve şartsız sevgiyle tanışıyorlar. Aynı çatı altında huzurevi ve kreş projesi İngiltere'nin başkenti Londra'nın güneybatısında Clapham mahallesindeki Nightingale huzurevinde, ABD, Kanada, Avustralya, Japonya, Singapur ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde başarıyla uygulanıyor.

            Yaşlı kimselerin çocuk sevgisinden mahrumiyetini ortadan kaldıran bu ilginç projenin Türkiye'de de uygulamaya konulabilir. Kimisi yaşı bir asra denk gelen, kimisi ise henüz hayatının başında, her iki taraf içinde kaybedecek hiç bir şey yok. Yaşlılar yalnızlık ve terk edilmiş hissinden kurtulurken yetimler ise dede ve nine sahibi olup aile yaşantısını yaşayabilir. Çünkü çocuklarla 'yaşlı çınarların' birbirlerine öğretecek çok fazla şeyi var.

*

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı duysun diye!

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar