VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Hüseyin Ağaoğlu

Hüseyin Ağaoğlu

Mail: [email protected]

reader

Huzurlu bir yaşam için...

İnsan doğar, büyür, yaşlanır ve ölür.
Bu sürede insan gençliğinde hayalleriyle, yaşlandığında ise hatıralarıyla kendini avutur ve öldüğünde ondan geriye kalan yaşamı boyunca sevenlerinin onun ardından anlatacakları iyi ya da kötü anılarıdır.

Tüm yaşamı boyunca huzur arar insan, mutlu ve sağlıklı bir hayattır bütün temennisi.
Çocukluk dönemi yetişkin birinin hafızasında belki de hayatının en güzel en huzurlu anlarıdır.

İnsan büyüdükçe o çok sevdiği çocukluk yılları da yıllar geçtikçe gittikçe küçülür hafızasında,

Hayat olanca hızıyla akarken, ellerimizden kayıp giderken zaman, o hızlı gidişin ardından hiç fark etmeyiz yavaş yavaş yaşlandığımızı...

Yaşlanmak har canlının doğası gereği, yer çekimine yenik düşmesidir. Bu durum zamana yayılmış bir iz düşümü gibi yavaş yavaş fark ettirmeden toprağa doğru çeker bizi...

Bu kaçınılmazdır önemli olan yaşamın her evresinde hayata başka gözle bakabilmemizdir, içinde bulunduğumuz ruh halimizin pozitif olmasına dikkat etmemiz çok önemlidir. Bu durum hayatın güzelliklerini fark edebilmemiz ve hayattan her daim zevk alabilmemize olanak sağlar.

Aslında bu dünyada tek sahip olduğumuz şey yaşadığımız anlardır.
Önemli olan anı yaşamaktır. Aksi geçen zamanın ardından bakmak, o anı geri getirmeyecek, sadece bizi gerilere götürecektir.

Bu çerçevede yaşlılarımız kırılgan, hassas ve alıngan olurlar, daha fazla ilgiye ve alakaya ihtiyaç duyarlar.

Yaşlılarımıza huzurlu olacakları ortamlarda ve en iyi koşullarda hizmetin en kalitesini sunmak birinci önceliğimiz olmalıdır.

Bunu yaparken, onların istekleri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Ülkemizde bakıma muhtaç olan yaşlılarımız için faaliyet gösteren, onların ikamet etmeleri ve sağlıklı bir şekilde hizmet almaları için kurulmuş olan huzur evleri, bu sorumluluğu yerine getirmektedir.
Bu kurumlar yaşlılarımıza her türlü hizmet imkânını karşılıksız olarak sunmaktadırlar.

Bu önemli görevi icra eden huzur evleri, yeterli kapasite modern ve konforlu binalarla adeta beş yıldızlı otelleri andıran bir donanıma sahip olmalıdır.
Bu konu çok önemlidir. Ciddi anlamda ele alınması gerekir, yaşlı ve bakıma muhtaç büyüklerimize barınma ihtiyacından daha fazlasının sunulması onların sosyal olmaları, ruhsal olarak da rahat bir psikoloji içerisinde yaşamalarını devam ettirmeleri onların hayata umutla bağlanmaları açısından çok önemlidir.

Tek kişilik odalarda ikamet, gezi alanlarının çoğaltılması, sosyal içerikli aktivitelerin arttırılması, psikolojik danışmanlık, yılda en az iki kez olmak üzere bir kış bir de son bahar aylarında, başka illere tur seyahatlerinin düzenlenmesi, huzur evlerinde botanik bahçelerin olması gibi birçok uygulamanın çoğaltılarak arttırılması ve yaşlılarımızın hayattan daha fazla zevk almalarının ve tam bir huzur ortamı içerisinde hayatlarını idame ettirmeleri sağlanmalıdır. Bu durum sosyal devletin en öncelikli görevi ve sorumluluğudur.

Yaşlılarımıza bakmak, onları el üstünde tutmak ve rızalarını hayır dualarını almak çok önemlidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar