Ordu
DOLAR18.6354
EURO19.5188
ALTIN1054.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İçten akan gözyaşları…

Her şey 90+9’da gelen 2-1’lik Letonya yengisinin ardından Alman teknik direktör Stefan Kuntz’un akıttığı gözyaşları ile başladı.

2022 Dünya Kupası elemelerinde Hollanda karşısında alınan şok 6-0’lık yenilginin ardından ulusal takımın başına getirilen Kuntz’un Cebelitarık ve Karadağ karşılaşmalarındaki dokunuşu, oyuncu tercihleri tükenen Katar umudunu yeniden diriltti.

Euro 2020’deki büyük dış kırıklığı, 2022 Dünya Kupası elemelerinde Karadağ eşitliği ve ardından 6-0’lık Hollanda yenilgisi Şenol Güneş ile yolların ayrılmasına yol açtı. TFF yönetimi tarafından ulusal takım sorumlusu olarak atanan Hamit Altıntop,  yeni hoca seçimini uzun yıllar top koşturduğu Almanya’dan yana kullandı. Bir dönem Beşiktaş’ta oynayan Stefan Kuntz, yeni hoca olarak takımın başına geçti.

Uluslararası göreceli başarısı olmayan Alman Hoca’ya ilk başlarda kuşku ile yaklaşıldı, hatta “Nereden buldular bunu?” denilerek burun bile kıvrıldı. Kamuoyunda, ulusal takımın yeni hoca ile ne denli başarılı olacağı, tükenen umutların yeniden dirilip dirilmeyeceği hararetle tartışıldı. Üstüne üstlük iç sahada Norveç karşısındaki 1-1 eşitlik Katar umudunu neredeyse iyiden iyiye sonlandırıyordu. Kuntz’a ve Hamit Altıntop’a yönelen eleştiriler tepe yaptı. Ekranın bilmişleri, yazılı medyanın kaşarlanmış kalemleri Altıntop ve Kuntz’u yerden yere vuruyordu.

Ne var ki, daha her şey sonlanmamış, az da olsa umut vardı. Lakin  gerçekleşmesi mucizeye bağlıydı. Kamuoyu, coşkusunu ve isteğini yitirse bile Alman Hoca ve inançlı genç oyuncuları” Biz bitti demeden bitmez” diyerek Letonya karşısında 90+9’da gelen yengiyle Katar umudunu yeniden yeşertti. Ardından iç sahada 6-0’lık Cebelitarık ve dış sahada 2-1’lik Karadağ yengileri bitti denilen 2022 Dünya Kupası kapısını araladı. Yani beklenen mucize gerçekleşti. Aslında grup birincisi olarak doğrudan organizasyona katılabilirdi ulusal takımımız. Lakin, Hollanda’nın Norveç karşısındaki yengisi bunu engelledi.

Güler yüzlü, içten ve sempatik tavırları ile gönülleri kazanan Stefan Kuntz kadar, inançlı ve özgüvenli genç oyuncularının eseri, Türkiye’ye bir armağanıydı bu başarı. Burun kıvrılan, bir anlamda bilgisi sorgulanan Alman Hoca ve inandığı, özgüvenlerine yeniden kavuşan oyuncuların utkusuydu Play-Off’a katılmak. İnanıyoruz ki Mart 2022’de yeniden ulusu sevince boğacak ve Katar biletini kapacak gururlandığımız ulusal takım ve teknik ekip.

 Katar’a gidebilmek için gözler Mart 2022’deki Play-Off maçlarına çevrildi. Ay- Yıldızlıları Play-Off aşamasında İtalya, Rusya, Portekiz ve İsveç gibi zorlu rakipler bekliyor. Ne denli zor olsa bu eşikten de atlayacaklarına inancımız tam. Çünkü, başlarında adaletli davranan, hak edeni sahaya süren, saygı duydukları hoca var.

Dediğim gibi, Stefan Kuntz’un Letonya yengisi sonrası yapmacık değil, içten akıttığı gözyaşları bugün yaşadığımız başarının işaretiydi.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar