Ordu
DOLAR18.6465
EURO19.5435
ALTIN1077.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İdam geri mi geliyor?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli önceden olduğu gibi yeniden idam cezasının getirilmesini teklif etti.

Cumhur İttifakı’nın ortağı Bahçeli, belli aralıklarla idam cezasını gündeme taşıyor. Son önerisi kadın cinayetleri ve çocuk tacizlerinin artmasından kaynaklanıyor. Bir türlü önlenemeyen kadın cinayetleri, çocuklara karşı iğrenç saldırılar karşısında toplum olarak utanıyor, yüreğimiz yanıyor. Her gün kadınların öldürülmesi temel sorun olarak ortada duruyor.

Toplumun öfkesini gören Bahçeli, 2004 yılında Türk Ceza Yasası’ndan kaldırılan idam cezasının geri getirilmesini istedi.  Bu öneri üzerine 1984 yılından bu yana fiilen uygulanmayan idam üzerine tartışmalar yoğunlaştı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Belli suçlarla sınırlı olmak üzere”, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan “ Vatandaşımız istiyorsa bunu parlamentoda yapmak zorundayız” diyerek Bahçeli’ye destek verdi. Ünlü ceza hukukçuları ise öneriyi saçma ve gereksiz buldu.

İdam cezasının geri getirilmesi kolay görünmüyor. Türkiye’nin AB görüşmeleri çerçevesinde kaldırdığı idam dünyada hemen hemen uygulanmıyor. Halen ABD’nin bazı eyaletlerinde bu ceza yürürlükte. Türkiye ,ayrıca Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin idama ilişkin iki maddesini imzalayarak bu cezaya karşı olduğunu gösterdi . Zor görünse bile eğer, idam cezası yeniden yürürlüğe girerse Türkiye kurucu üye olduğu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin uygulanırlığını denetleyen Avrupa Konseyi’nden çıkarılma durumu ile karşı karşıya kalabilir. Avrupalı ülkelerin idam cezasına karşı son derece ödünsüz tavır içinde olduğu aşikar.

Gerçi, AB ile sürdürülen görüşmeler çeşitli nedenlerden ötürü durdu. “AB’ye girmesek ne olur” diyebilirsiniz?” Ne var ki, Türkiye yıllardır birlik içinde yer almak için uğraş veriyor.  AB’nin katı ve ikiyüzlü politikası, talep edilen düzenleme ve reformların zamanında gerçekleştirilememesi üyelik sürecini çıkmaza soktu. Kuşkusuz bunda en büyük neden AB üyesi ülkelerin Türkiye’ye olan taraflı bakış açıları. Doğu Akdeniz’de haklarımızı ararken bize karşı takılan tavır, şımarık Yunanistan’ın yanında yer almaları AB çifte standardının en yalın örneği. Böyle giderse zaten üyelik gerçekleşmeyecek gibi.

Yeniden idam tartışmalarına döndüğümüzde,  AKP Meclis Grup Başkanvekili Naci Bostancı,”idamın geri gelmesi için toplumda ve parlamentoda çok yüksek mutabakatın olması gerekir “diyerek diğer partileri işaret etti. CHP, Bahçeli’nin önerisine karşı olduğunu bildirdi. MHP’nin dışında kalan İYİ Parti ile HDP’nin de bu yönde olumlu tavrının olacağını sanmıyorum. Bostancı’nın dile getirdiği gibi parlamentoda “çok yüksek mutabakat” olası görünmüyor. Sonuçta, Bahçeli’nin belirli aralıklarla önerdiği idam cezası bir süre tartışıldıktan sonra gündemden düşecektir.

Kadınları öldüren, çocuklara cinsel tacizde bulunan sapık manyaklara karşı ceza yasamızda yer alan “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” eksiksiz uygulanırsa idam cezasına gerek kalmaz, yaşamları boyunca gün yüzü göremezler. Kanıtlarla katil olduğu belirlenen suç makinelerine yargının gereken cezayı vermesi toplumun vicdanını bir ölçüde rahatlatacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar