Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

İDAM SORUNLARI ÇÖZER Mİ?

Bakıyorum da, özellikle sosyal medyada “idam talepleri” artan oranlarda vatandaşlarca dillendiriliyor. Ne var ki; esas meseleyi kaçırdığımızı düşünüyorum. İdam cezasının neden “uygun” olmadığına ilişkin daha önce bir yazı kaleme almıştım. Ama, bugün çok daha özetle ve kısaca idamın neden çözüm olmadığını tekrar belirtmekte fayda görüyorum.

  1. İDAM CEZALARI SUÇU AZALTMADA VE ÖNLEMEDE ETKİLİ DEĞİL. Zira; idam cezasının uygulandığı ülkelerde, özellikle de ABD’de idamın uygulandığı eyaletlerde; uygulanmayan eyaletlere oranla suç oranları hemen hemen aynı ve hatta daha fazla olduğu dahi söylenebilir. Bu bir varsayım değil; benim kişisel kanaatim değil; bizzat yapılan araştırmaların resmi sonuçlarıdır.
  2. SUÇLU PSİKOLOJİSİ DİKKATE ALINDIĞINDA HİÇBİR SUÇLU: “NASILSA İŞİN UCUNDA ÖLÜM CEZASI VAR.” DİYİP; SUÇU İŞLEMEKTEN VAZGEÇMİYOR.

Zira, tüm suçluların suç işleme motivasyonlarına baktığımızda çok büyük bir çoğunluğunda yakalanmayacağına olan kuvvetli inanç mevcuttur. Yani, diğer bir deyişle bir suçlu, suçu işlerken “yakalanmayacağım” motivasyonu ile hareket eder. Dolayısıyla yaptığı işin sonuçlarını kolay kolay aklına getirmez.

  1. İDAM CEZASI, KİŞİSEL DEĞİLDİR.

İdam cezası ile sadece suçlu değil; suçlu ailesi de ciddi bir travmaya maruz kalır. Ne var ki; örneğin tecavüz suçundan suçlu bulunan birinin ailesi, özellikle de bizim kültürümüzde: “Cezası ne ise, çeksin” algısına sahip olmaya meyillidir. Ne var ki; aynı şeyi idam cezası için söylemek mümkün değil. Ne kadar azılı bir suçlu da olsa; bir insanın devlet eliyle öldürülmesi ailesi, çocukları ve çevresi için ciddi bir travmadır. Bu noktada: “Mağdur ailesinin yaşadığı travma ne olacak?” diye sorduğunuza eminim. İşte o noktada da; indirim ya da af uygulanmaksızın uzun süreli hapis cezalarının uygulanması gerektiğini; bunun en iyi yaptırım yöntemi olduğunu düşündüğümü belirtmeliyim. İdam cezası ise; (sanıldığı gibi suçu azaltmadığı düşünülerek) hem faydalı ve etkin değil; hem de bahsettiğim gerekçelerle “kişisel bir ceza” değil.

  1. İDAM, GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR CEZADIR.

Sadece ABD’de 100’e yakın kişinin idam edildikten sonra masum olduğu anlaşılmıştır. Ne var ki; bu cezanın geri dönüşü yok. Haksız yere öldürülen mahkumları geri getirmek mümkün değil.

  1. VE SON OLARAK ÜLKEMİZDE ADALETE OLAN GÜVENSİZLİK HAD SAFADAYKEN; “İDAM CEZASININ HAKKANİYETLE UYGULANACAĞI”NA İNANMAK TAM ANLAMIYLA SAFLIKTIR.

Zira, ABD’de bile ciddi delil mevcudiyeti ile bir kimse cezalandırılıyorken; ülkemizin “çarpık” hukuk sisteminde, çoğunlukla beyanlara dayanılarak hakimlerin ceza verdiği dikkate alındığında; idam gerçekten suçlu olanlara mı uygulanacak, emin değilim. Hukuk sisteminde sınıfta kaldığımız ortada iken; bir de idamın getirilmesi halinde olabilecek yanlışlıkları, sizin akıl, vicdan ve zekanıza bırakıyorum.

Son olarak söyleyeceğim şudur ki; EYLÜL’e; LEYLA’ya dokunan caniler kesinlikle cezalandırılmalıdır. Ancak, cezanın yöntemini belirlerken, ülke gerçeklerinden de kopmamak gerekir. Bilinen en etkili ceza yöntemi, (afsız, indirimsiz) uzun süreli hapis cezalarıdır. Kaldı ki,” ceza” suçu önlemede de tek başına yeterli ve verimli değildir. Özellikle de cinsel suçların neden ülkemizde bu kadar yaygın olduğu araştırılmalı; ve suç işlendikten sonra suçluya ne yapacağımızı konuştuğumuzdan daha fazla; “suç işlenmeden nasıl önlenmeli?” konusuna kafa yormalıyız.

Bu noktada; değerli Eğitim Bilimci DR. ÖZGÜR BOLAT’ın sözleri çok anlamlı:

“SUÇLARI UZUN VADEDE ÖNLEMEK İÇİN SUÇLUYU ORTAYA ÇIKARAN NEDENLER İYİ ANLAŞILMALI. BU NEDENLER ANLAŞILMAZSA, TOPLUM SÜREKLİ SUÇLU ÜRETİR. BU KÖK NEDENLERE İNİLİRKEN, AYNI ZAMANDA HUKUKİ YAPTIRIMLAR (AĞIR CEZALAR) GELMELİ. YANİ BATAKLIK KURUTULMADAN, SİVRİSİNEKLERLE UZUN VADEDE MÜCADELE EDİLEMEZ. HEM SİVRİSİNEKLERLE HEM DE BATAKLIKLA MÜCADELE EDİLMELİ.”

 

 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar