Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Mustafa KIRLAK

Mustafa KIRLAK

Mail: [email protected]

reader

İHMAL VARSA

Türkiye’yi sarsan Ceren Özdemir cinayetinde karar verildi. Katil zanlısı cezaevi firarisi olan şerefsiz ‘canavarca hisle kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Bu davanın ilk ayağıydı. Tabi bu karar sevindirdi, ama kalbimizdeki Ceren acısını dindirmedi.

Davanın ikinci ayağı Ceren cinayetinde ihmal olup, olmadığı…

Çünkü kafalarda o kadar soru işareti var ki, verilen ceza bu soru işaretlerini gidermeyi başaramadı.

Mesela benim en çok merak ettiğim ve cevabını aradığım konuları şöyle bir sıralayalım;

-Katil zanlısının koğuşunda kimler bulunuyordu? Bu kişilerin Ceren Özdemir ile bir bağlantısı var mıydı? Bir araştırma yapıldı mı?

-Katil zanlısı cezaevinde son bir ayda mektup, telefon görüşmesi veya ziyaretçi görüşmesinde bulundu mu? Görüştüğü kişilerin kimlikleri tespit edildi mi? Eğer varsa ki böyle bir görüşme, görüşmenin içerikleri belirlendi mi? Bu kişilerin ifadeleri alındı mı?

-Katil zanlısının cezaevinden duvardan atlayarak firar ettiği ileri sürülüyor. Cezaevi duvarları kaç metre? Duvardan atlayarak firar etmek bu kadar kolay mı? Duvarın üzerinde tel örgüler ve onun üzerinde dikenli teller bulunmuyor mu? Bulunuyorsa özellikle bu dikenli telleri nasıl geçti? Bu duvarı tırmanırken kimse fark etmedi mi? Gören görmemezlikten mi geldi?

-Katil zanlısının firar ettiği emniyete bildirildi mi? Bu bilgilendirme saat kaç sularında yapıldı? Yakalamak için bölgede çalışma yapıldı mı? Bu çalışma kaç saat ya da dakika sürdü?

-İnsanlıktan nasibini almamış olan bu cani, cezaevinden çıktıktan sonra bir bahçede sabahladığını belirtiyor. Bu bahçe belirlendi mi? Bu bahçede davanın seyrini değiştirecek herhangi bir delil bulundu mu?

-Sabah bahçeden ayrılarak dolmuşa binmiş… Bu dolmuş belirlendi mi? Dolmuşta varsa güvenlik kamerası tavırları, yüz ifadesi nasıldı? Dolmuş şoförünün hafızasında yer edindiyse bu şahıs nereden dolmuşa bindi? Yanında birileri var mıydı? Telefon görüşmesi yapıyor muydu?

-Bir banka hesabı var mı? Olay öncesi veya sonrası bu hesaplara para yatışı, transferi olmuş mu? Saç, sakal, hamam, dolmuş, otel parasını nereden bulmuş?

-Şehir merkezine geldikten sonra Ulubey’e nasıl gitmiş? Ulubey’deki kişi veya kişilerce nasıl irtibata geçmiş? Cebindeki telefon numarasını nereden bulmuş? Bu telefon görüşmesini nereden gerçekleştirmiş?

***

Bu soruları birilerini suçlamak, ha o da vardır bu işin içinde diye yazmıyorum. Eminim ki bunlar birçoğumuzun kafasını kurcalayan, cevap arayan sorular.

Nitekim ailenin avukatı olan Baro Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz da, bu soruların cevap bulması için savcılığa dilekçe vereceklerini açıkladı.

Umarım, hassas bir çalışma ile cevapsız kalan sorular da aydınlığa kavuşur.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar