Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

İHRACATTA HATA YAPMAYIN

Son dönemde şirketlerin hatalı uygulama ve işlemlerinden dolayı uğradığı zararların telafisi konularında fazla sorular alıyorum. Bu yazı mevzuat karmaşasından uzak, yalın aktarımı ve örnekleriyle dış ticarette yol almayı hedefleyenler için ticari yolculukları boyunca baş ucundan ayırmayacakları yardımcı bir yoldaştır! Dış ticaret işlemlerinin daha güvenli ve başarılı neticelendirilmesi ilk aşamadan son noktaya kadar ne tür uygulamalar yapıldığının bilinmesiyle mümkündür. Listenin başındaki hata, yeterince tanımadıkları yabancı firmalara mal mukabili (açık hesap) usulü mal satışı. Özellikle ilk defa gerçekleştirilen ihracatlarda firmaların kısa sürede yüksek kazanç beklentisi içine girmesi muhtemel ticareti olumsuz etkileyebilmektedir. Dış pazar pastasından pay almak, yeni bir müşteri elde etmek isteyen sabırlı bir süreç yaşayacağını bilmelidir.

İhracatçılarımızın uygulamada sıklıkla tekrarladıkları hatalardan biri de pazar araştırması yapmadan ihracata girişmesi. Bu durum bulanık suda oltayla kıyıdan balık avlamaktan farksızdır. Çoğunluğun dile getirdiği "yüzlerce teklif gönderiyorum niçin hiç cevap gelmiyor" sorusunun cevabı hedef pazar seçimindeki itinadan geçiyor. Hedef pazar seçerken, yoğun bir rekabet ortamında olduğunuzu hesaba katmanız gerekir. ''Attığınız taşın ürküttüğünüz kurbağaya değmesini" istiyorsanız hedef pazarın büyüklüğü, potansiyel müşterilerinizin sayısı, kültürel, ekonomik farklılıkların bilinmesi ihracat sürecinin yönetilmesini kolaylaştıracaktır. İhracata yeni başlayacaklar yakın ülkeleri tercih etmelidir. Pazarlar uzaklaştıkça ürün-hizmet farklılıkları, müşteri talep ve ihtiyaçları, iletişim şekilleri değişebilir.

En çok duyduğumuz yanlışlardan bazıları şunlar; Yurtiçi pastası küçüldüğünde ihracatı pek önemsemeyenler yüz yüze kaldığı finansal sıkıntıları ihracata yönelip çözmeye çalışırlar. Halbuki uluslararası ticareti ön planda tutanlar ancak dış dünyada kendilerine yer bulabilir. Bir çok yerel firma dış pazarda yer almak, aynı sektördeki rakiplerine sözde üstünlük sağlamak adına haddinden fazla indirim uygulama yanlışına düşmektedir.

- Gerekli donanım ve tecrübe birikiminden yoksun kulaktan dolma eksik bilgilerle dış ticarete girişenlerin derin hüsrana düşmesi.

- Sipariş esnasında proforma fatura üzerinde malların teslim süresi, ödeme türü, teslimat şekli kayıt altına alınmadığı takdirde maddi ve manevi kayıplar yaşanacağı akıldan çıkarmamalı.

- Firmalar en ufak görüşmelerin, yazışmaların hemen satışla sonuçlanmasını arzu etmemeleri gerektiğini, pazarlamanın sabırlı bir süreç olduğunu bilmelidir.

- Belirli coğrafi bölge üzerine odaklanmak yerine tüm dünyadan talepler aramak.

- Bir pazarlama tekniğinin tüm pazarlarda başarılı olacağını varsaymak.

- Satış sonrası servis hizmeti ve garanti dokümanlarının yabancı dillerde hazırlanmaması.

Ekonominin gündemini sürekli meşgul eden “dış ticaret açığının” giderek büyümesini engellemek ancak ihracata yönelik köklü düzenlemeler yapmakla mümkün.

*

İyi işler inandığında, daha iyi işler sabrettiğinde ve en iyi işler vazgeçmediğinde gelir...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar