Ordu
DOLAR18.645
EURO19.3212
ALTIN1051.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İki farklı Türkiye…

Çok beğenen de var, yerden yere vuran ve sert eleştiriler yönelten de.

Dijital platform Netflix’te yayınlanmaya başlandığından bu yana, magazin basınının yanı sıra günlük medyada, televizyonlarda en çok konuşulan, tartışılan, eleştirilen, övgüler yağdırılan bir dizi “Bir Başkadır”.

Berkun Oya’nın yazıp yönettiği 8 bölümlük mini dizi, kuşkusuz ele aldığı iki farklı görüşe sahip insanların ruh halini, ekonomik sistemini, ahlak anlayışını ve dine bakışlarını sorgulaması adına ilginç olduğu kadar dikkat çekici bir yapım.

Muhafazakar ve modernliği, dine tutkunluğu ve laikliği, yoksul ve varsıl yaşamın kendi içinde yaşadığı açmazı, umudu ve çaresizliği gözler önüne seren Berkun Oya, günümüz Türkiye’sine ışık tutan yorumu ile “Bir Başkadır”ı izlenmeye değer kılıyor.

Başı kapalı, dinine bağlı muhafazakar, ağabey baskısı altında kıvranan,  lüks plazalardaki zengin evlerine temizliğe giden Meryem (Öykü Karayel) , bayılma nöbetlerine Ali Sadi Hoca’da (Settar Tanrıöğen)  bulamadığı çareyi, hocanın önerisiyle psikolog Peri’de (Defne Kayalar) aramaya koyuluyor.

Meryem ile Peri arasındaki terapi seanslarında, iki farklı kitlenin yaşamlarının fotoğrafını çeken yönetmen Berkun Oya amacına başarıyla ulaşıyor. Saf duygularla Peri’ye dine ve yaşam farklılığına ilişkin yönelttiği sorularıyla izleyiciyi adeta sorgulamaya itiyor Meryem. Aslında, bu sorular yaşı geçmiş olmasına karşın evlenemeyen, entelektüel yaşam sürdüren Peri’yi de derin düşüncelere yöneltiyor.

Meryem’in soruları doğrultusunda iç dünyasını sorgulayan Peri, içinde bulunduğu çıkmazdan yakın arkadaşı psikolog  Gülbin’e (Tülin Özen) anlatarak kurtulmaya çalışıyor. Bir yanda hasta kardeşinin (Öner Erkan) durumu ile ilgilenen Gülbin,  diğer yanda bohem yaşamını kabullenemeyen ablası ile derin sorunlar yaşıyor.  

Meryem’in gece kulübünde koruma olan, delişmen, dinine son derece tutkun, Ali Sadi Hoca’ya sonsuz bağlı ağabeyi  Yasin (Fatih Artman) baskıcı tutumuyla hem kız kardeşi hem de karısı  Ruhiye’ye (Funda Eryiğit)  deyim yerindeyse göz açtırmıyor, her davranışlarını adım adim izliyor.  Zaten ruhsal durumu bozuk olan Ruhiye, çözümü köyüne kaçmakta buluyor. Ali Sadi Hoca’nın kızı Hayrun Nisa (Bige Önal) başı kapalı olsa da üniversite yaşamında başı açık, müzik tutkunu, özgürlüğe koşan bir öğrencidir. Sonunda,  farklı dünyaların insanları isteklerine kavuşacak mı, yoksa yolları ayrılacak mI?...

Meryem karakteriyle görkemli oyunculuk sergileyen Öykü Karayel’in başarısı  deyim yerindeyse izleyicinin ağzını açık bıraktırıyor. Yanı sıra, Fatih Artman, Settar Tanrıöğen, Funda Eryiğit ve Bige Önal üstlendikleri rolün üzerinden fazlasıyla geliyor. Bu dizi sırf Öykü Karayel için bile izlenir. Tabii, diğer oyuncular Alican Ulusoy, Nesrin Cavadzade, Esma Medra , Aziz Çapkurt’u göz ardı etmemek gerek.

Çeşitli gazetelerde yazarlık yapan, filmler çeken Berkun Oya sonunda farklı kültürlerden gelerek bir şekilde İstanbul’da yolları kesişen, iki zıt ahlak ve din anlayışına sahip insanları gözler önüne seren, düşündüren, sorgulayan “Bir Başkadır” ile turnayı gözünden vuruyor. Saçma sapan dizi bolluğunda çok iyi geliyor “Bir Başkadır”.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar