Ordu
DOLAR18.6384
EURO19.333
ALTIN1048.7
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İki yakası kavuşamayan emekli…

Emekli umutla bekleyedursun, SGK ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) promosyon görüşmeleri için hala masaya oturmadı.

Maddi yetersizlikten ötürü en çok sıkıntı çeken kitlenin başında gelen emekli adeta bankaların bu yıl ödeyeceği promosyona kilitlenmiş durumda. Yılbaşından bu yana beklediği haberi alamayan yaklaşık 13 milyon ak saçlıyı sevindirecek adım bir türlü atılmıyor.

TBB, SGK ile görüşme yapılmadığını açıklayarak dar ve sabit gelirlide düş kırıklığı yaratsa da yine umutla bekliyor milyonlarca insan. Kuşkusuz, her iki kurum arasında imzalanacak protokolle önce kamu bankaları devreye girecek, ardından özel bankalar promosyon yarışına katılacak. Zaten verecekleri tutar at ile deve değil. Emekli bir aylık promosyon talep ediyor. Ancak bankaların olumlu yanıt vermesi olanaksız gibi. Hiç olmazsa, üç yıl önce ödenen 300, 375 ve 450 lira en azından iki katına çıkarılsın ki verdiklerine değsin, anlamı olsun.

Promosyon emekliye bir ölçüde can suyu sağlarken, ele geçen para ile yapılacak alış veriş durgunluktan yakınan esnafa, çarşı pazara hareketlilik getirecektir. Cep yakan şişkin doğalgaz ve elektrik faturalarının ödenmesine ve kısıtlı bütçelere katkı sağlayacaktır. Nereden bakarsanız, tuzu kuruların dudak bükeceği  promosyon, düşük aylığı ile geçinmeye çalışan milyonları soluklandıracaktır. Belki de bayramlarda toruna, küçüklere verilemeyen harçlık olacaktır.

SGK ile TBB daha fazla sürüncemede kalmadan emeklinin beklediği protokolü bir an önce imzalamalı. Hem, niye kaçınıyor ki emeklinin parasından para kazanan bankalar? Öyle ya, bu yıl emekliye ödenecek toplam 350 milyar lirayı saatine dek işletip kar etmeyecekler mi? Neden bu nazlanma?

Yıllarca çalışarak ülkeye hizmet eden eli nasırlı ak saçlı emekli aylıkların iyileştirilmesi ve promosyon beklentisinin yanında yüzde 4-5 oranındaki ek ödeme tutarının yüzde 8-10’a yükseltilmesini, bayram ikramiyelerine en az yıllık enflasyon oranında zam yapılmasını talep ediyor.Şeker Bayramı’na üç ay gibi  süre kaldı. Gerekli düzenleme bu zamana kadar gerçekleştirilerek biner liralık ikramiyeler 1500 liraya çıkartılabilir. Düşük zamlarla ücretleri ve aylıkları baskılayan siyasi irade bu taleplere nasıl karşılık verir? Orası muamma.

Son derece komik aylıklarla iki yakası kavuşmayan, hayat koşulları karşısında zorlanan emekliye bir kötü haber daha geldi.

 SÖZCÜ gazetesinde Saygı Öztürk’ün haberine göre, çalışan esnafa yeniden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesi getirilecekmiş. Bu uygulamaya 2016 yılında son verilmişti. Halen çalışan işçi emeklisi için prim ödeniyor. SGK’nın yürüttüğü çalışmaya göre, yine çalışan emeklinin aylığından yüzde 5 sağlık kesintisi yapılması, SGK’lı birinin ölmesi durumunda eşine maaş bağlanması için 30-35 yaş sınırı getirilmesi öngörülüyormuş. Halen ölen SGK’lının eşine yaş sınırı aranmaksızın aylık bağlanıyor.

Eğer, haberde yer alan yasal düzenlemeler hayata geçirilirse vay geldi milyonlarca emeklinin başına. Umarım, bu yönde bir çalışma yoktur. SGK’nın en kısa sürede açıklama yaparak kafalardaki karışıklığı gidermesi gerekiyor.

Rahat yaşam süremeyen emeklinin bu tür düzenlemeler yerine daha mutlu ve huzurlu günler geçirebilmesi için iyileştirici önlemlere gereksinimi var.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar