Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İkinci pakete ihtiyaç var…

Korona virüs krizine karşı işçi, memur, emekli, esnaf ve çiftçinin korunması için ikinci ekonomik pakete gereksinim olduğu aşikar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen hafta açıklanan 19 maddelik “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketinde yer alan önlemlerin çoğu işverenlere yönelikti. Kısa çalışma ödeneği, en düşük emekli aylığının 1500 liraya çıkarılması ve emekli ikramiyelerinin öne çekilerek nisan başında ödenmesinin dışında emekçi ve emekliye yönelik yeterince düzenleme bulunmuyordu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,  bir televizyon programında korona virüsü fırsat olarak değerlendiren bazı işverenlerin işçi çıkardığını, işine son verilenlerin 12 bin dolayında olduğunu bildirdi. İşten çıkarılanlar sendikasız, korunaksız ve genelde hizmet sektöründe çalışanlar. Bu da emekçi adına sendikalaşmanın ne denli önemli ve yaşamsal olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Emek sömürüsünün önüne geçmenin yolu sendikalaşmaktan geçiyor.  

 Diğer sektörlerde de iş yitimlerinin başlamaması, istihdamın daralmaması ve emekçinin kaygısını gidermek için açıklanacak ikinci pakette  “İşten çıkarılmaların yasaklanması” şart. Yoksa zincirleme sürer işe son vermeler. Krizi fırsat bilen duyarsız bazı işverenler mevcut. Bu dönemde ekmekle uğraşmanın ne vicdani ne de ahlaki yönü var. Ama etik kurala uymayanların varlığı az değil.  

 Kasasında 131 milyar lira bulunan İşsizlilik Sigortası Fonundan yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı, işsizlik aylığı tutarı artırılarak ödeme süreleri uzatılmalı, yaygınlaşan ücretsiz izne çıkarılma uygulaması engellenmeli, işçi ve memura 1000’er lira kriz yardımı verilmeli. Emekli ikramiyelerine zam yapılarak en az 1500 liraya çıkarılmalı, tüm özel ve kamu işyerlerinde uzaktan çalışma sistemine geçilmeli. Hala tehlikenin bulunduğu ofislerde çalışanlar var. Bu önlemler hayata geçirilirse milyonlarca sabit ve dar gelirli ekonomik anlamda rahatlayacaktır.

Dünyanın başına bela olan çağın vebası atlatılana dek asgari ücretten vergi alınmaması doğru yaklaşım olacaktır.  Hiç olmazsa bu dönemde vergi kesintisi yapılmasın ki, 7 milyona yakın asgari ücretli kriz fırsatçılarının temel tüketim maddelerine yaptığı aşırı zamma ve fahiş fiyatlara karşı kendini koruyabilsin.

Korona virüs salgınını fırsat bilen bazı açgözlüler sattıkları, ürettikleri ürünlere aniden olağanüstü zam yaptı. Bununla yetinmediler, mallarını stoklayarak halka yokluktan eziyet çektirdi. Neyse ki, devlet, bunlara göz açtırmayarak olası karaborsanın ve kıtlığın önünü aldı. İnsanlar canı ile uğraşıyor, bazı paragöz aç gözlüler “halkı nasıl kazıklarımın” peşinde. Yazık hem de çok yazık. Dediğim gibi, devlet fırsat vermiyor böylesi karanlık kişiliklere de insan ferahlıyor.

Halkın, dar gelirli kitlenin krizden etkilenmemesi, ya da en az hasarla sıyrılabilmesi için emekçi, emekli, esnaf ve çiftçiye yönelik ikinci ekonomi önlem paketine ihtiyaç var. Umarım kısa sürede açıklanır, yurttaş bir ölçüde soluklanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar