Ordu
DOLAR16.3249
EURO17.4758
ALTIN973.76
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

İKİNCİ YASAK

       Koronavirüs nedeniyle ilk defa sokağa çıkma yasağı kararını 10 Nisan Cuma gece 22:00’da açıklayan İç İşleri Bakanlığı genelgenin içeriğini yaklaşık 1 saat sonra açıkladı. Bu süreçte yasak kararını duyan vatandaşlar panik havasıyla market ve fırınlara giderek ihtiyaçlarını almaya çıktı. Maskesiz ve sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak adeta virüse davetiye çıkaran görüntüleri izledik. Bu görüntülerden dolayı haftalardır evlerine gidemeyen sağlık çalışanlarının emeklerinin baltalandığı konusu gündem oluşturdu.  İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bu sorumluluğu üstüne alarak 12 Nisan akşamı istifa ettiğini açıkladı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istifasını kabul etmedi ve İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu bir nevi güven tazeleyerek görevine devam etti.

       Her ne kadar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sahip çıkmış olsa da hafta başında 18-19 Nisan hafta sonu tekrar sokağa çıkma yasağı olacağını erkenden açıklayarak geçen hafta ki geç açıklamanın yanlış olduğunu kabul etmiş oldu. Her ne kadar erken açıklanmış olsa da Türk milleti olarak işlerimizi son güne, son dakikaya bırakmaya alışmışız. Cuma akşamı market ve fırınlarda ihtiyaçlarını almak için yine sıra vardı ancak bu hafta geçen haftaya göre kurallara uyulmuş şekilde maskeler takılı ve sosyal mesafe kuralını uyuldu. Bu hafta ikinci kez sokağa çıkma yasağından sonra 25-26 Nisan tarihlerinde üçüncü kez hafta sonu sokağa çıkma yasağının gelmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ordu İlinin de içinde bulunduğu 30 Büyükşehir ve Zonguldak İline araç  giriş ve çıkış yasağının 15 gün daha devam edilmesine karar verildi. Altınordu Kaymakamlığı tarafından açıklanan nöbetçi akaryakıt istasyonlarının aynı marka firmaların aynı güne denk gelmesi ve akaryakıt istasyon marketlerinin bu hafta diğer marketler gibi kapalı tutulması kararı eleştirildi. Öyle ki istasyona gelen başta görevli polis ve müşterilerle istasyon çalışanları arasında su, sigara başta olmak üzere ihtiyaç taleplerinin karşılanmaması üzerine tartışmalar yaşandı. Açık kalacak akaryakıt istasyonlarının sayısını bu kadar fazla tutmayıp daha az sayıda akaryakıt  istasyonu açık kalsın ama market bölümü de çalışsın yoksa müşteri için sadece akaryakıt bölümünün açık kalmasının pek de önemi yok.

       Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 16 Nisan Perşembe günü akşamına kadar 39 milyon vatandaşın cep telefonuna  mesaj gidecek vatandaşlar eczanelere giderek kendilerine cep telefonuna gelen  mesaj kodu ile maskelerini ücretsiz alabilecek diye açıklama yapmasına rağmen henüz bu uygulamaya tam olarak başlanamadı. İstanbul’da vatandaşların temin edebildiği 5 maskeyi 10 gün kullanılması öngörüldü. Ordu’da Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Altınordu Belediyesi tarafından vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapılmasına rağmen halen market alışverişi gibi zorunlu alanlara giriş yerlerinde en büyük eksiklik vatandaşlar maske temin edemiyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar