Ordu
DOLAR18.6362
EURO19.3361
ALTIN1049.1
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İkisi palazlanmadan…

Siyasi Partiler Yasası ile Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasına yönelik girişimler bir anda erken seçimi gündeme taşıdı.

Korona ile mücadele günlerinde normalleşmeye dönülürken siyaset de hız kazanıyor. Virüsten ötürü kapalı olan TBMM 2 Haziran salı günü açılacak. Uzun aranın ardından mesaiye başlayacak Meclis’in gündemi oldukça yoğun. Meclis’in ana gündemi kuşkusuz Siyasi Partiler Yasası ile Seçim Yasası’nda değişiklik yapılmasını öngören düzenleme olacak.

Peki neden böyle bir düzenlemeye gereksinim duydu iktidar?

 Cumhur İttifakı’nı oluşturan AKP ile MHP, Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ile Ali Babacan’ın DEVA Partisi’ni olası erken seçime sokmama hesabında. Yani, iki parti palazlanmadan, güçlenmeden erken seçime katılmasın istiyor siyasi irade.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AKP içinde gizli kalanları, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin baş aktörü Mehmet Dişli’nin MGK’da karar alınmasına karşın  emekli edilmemesini açıklaması, Ali Babacan’ın ekonomi üzerinden sert söylemlerde bulunması belli ki hükümet üzerinde rahatsızlık yaratmış. Tabanlarından kayabilecek oylar da göz önüne alındığında asıl amaç ortaya çıkıyor. Özellikle Davutoğlu’nun  görevi boyunca yaşadıklarını anlatması hayli ilginç. Her iki liderin bundan böyle Cumhur İttifakı’na karşı sert muhalefet yapacağı anlaşılıyor. Hükümet, “madem öyle” diyerek siyasi parti ve seçim yasalarında değişikliğe giderek bir anlamda “reste rest” dedi.

Mevcut duruma göre bir partinin seçimlere katılabilmesi için, 81 ilin yarısında seçimden önce en az 6 ay önce teşkilatlanması ve büyük kongrelerini 6 ay önceden yapmış olması,  ya da TBMM’de grup kurması gerekiyor. İlk iki şartı yerine getiremeyenler diğer partilerden gelecek 20 milletvekili ile TBMM’de grup kurarak seçime katılabiliyor. 2018 seçiminde İYİ Parti, CHP’den gelen vekillerle grup kurarak seçime katılabilmişti.

Bu durumu gözleyen AKP ve MHP, Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’nin vekil transferini, dolayısı ile grup kurmasını önlemek için düğmeye bastı. Değişikliğin ana hatları henüz netleşmedi. Ancak gelen haberler partisinden istifa eden vekillerin bir diğer partiye geçişine belli süre engel konulacak.

Kısaca olası erken seçime Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin katılmasını istemiyor Cumhur İttifakı. Ne var ki, Süleyman Demirel’in dediği gibi “demokrasilerde çare tükenmez”. Başka partilerde seçime katılır, kazanırlarsa TBMM’de yer alabilirler. Buna da engel koyarlar mı belli değil. Yasa taslağı ortaya çıktığında göreceğiz.

Aslında, demokrasi ayıbı olan yüzde 10 seçim barajının kaldırılması gerekiyor. Her partinin seçime girebilmesi, Meclis’te yer alabilmesi demokrasinin olmazsa olmazlarından. Ne var ki, barajın korunacağı belirtiliyor.

Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında değişiklik gündeme gelince “erken seçim” sesleri de artmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimin 2023 yılında yapılacağını ısrarla dile getiriyor. Ne var ki, burası Türkiye, her an her şey olabilir. Bir de MHP Genel Başkanı isterse seçmene sandık yolu görünür. 

Oysa halkın gündemi geçinebilmek, hayat pahalılığı ile mücadele etmek. Bu sorunlar her şeyin önünde ve acil çözüm bekliyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar