Ordu
DOLAR18.6454
EURO19.5048
ALTIN1061.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İkramiye kurbanlıklara yetmiyor…

Emeklilere ödenen bayram ikramiyesi ile kurbanlık almak mümkün değil.

2018 yılından bu yana dini bayramlarda verilmeye başlanan 1000’er liralık ikramiyeler, iki yıllık süreçte enflasyon karşısında en az yüzde 30 oranında eriyerek satın alma gücünü oldukça yitirdi.

Yaklaşık 13 milyon emekli, dul ve yetim Şeker Bayramı’nda artış yapılmayan  ikramiyeye Kurban Bayramı’nda zam yapılabileceği umudunu hep taşıdı. Ancak, geçen hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın ödeme gününe ilişkin yaptığı açıklama dar ve sabit gelirli kitlenin umudunu bitirdi. Bakan, ikramiyelerin 1000 lira olarak ödeneceğini duyurdu.

Emeklinin 1000 lira ile kurban alması çok zor, hatta olası değil. En ucuz kurban (koyun) fiyatı 1300 liradan başlıyor. Büyük baş hayvan hissesine girse o da en düşük 1500 lira. Vekalet yolu ile dini vecibesini yerine getirmek istese onun da fiyatı 1250 lira. Nereden baksanız ikramiye kurban almaya yetmiyor. Hem kurban kesebilmek hem de torunlarına daha fazla bayram harçlığı verebilmek için ikramiyeye zam bekledi, ama gerçekleşmedi.   

Oysa, milyonlarca insan siyasi iradeden ikramiyelerin 1500 liraya çıkarılmasını umuyordu. Emekli derneklerinin, sendikaların, siyasi partilerin zam talepleri günlerce medyada yer aldı, Meclis’e bu konuda yasa teklifleri verildi. Son olarak CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç imzasıyla TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sunuldu.

Teklifte, dini bayramlarda 1000’er lira olarak verilen ikramiyenin 1500 liraya yükseltilmesi ve bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olanların da ikramiyeden yararlandırılması talep edildi. Ne var ki, öncekiler gibi bu teklifin de yasalaşması olası değil. Çünkü, hükümet ikramiyelere zam yapma düşüncesinde olsa açıklardı.  Siyasi partilerin bu yönde hazırladığı yasa teklifleri bundan ötürü kabul görmedi, CHP’nin teklifi de kabul edilmeyecek.  

Vurguladığım gibi, 2018 yılında verilmeye başlanan bayram ikramiyesi her geçen gün artan fiyatlar karşısında etkinliğini ve amacını yitirdi. Virüsten ötürü İki ayı aşkın süre evlerinde hapis kalan emeklinin zorunlu temel tüketim, su, elektrik ve doğalgaz harcamaları arttı.  Aylıklara Temmuz ayından itibaren yüzde 5.75 oranında zam yapıldı. Ne var ki, ikramiyelerin sabit kalması, aylıklarda çarşı pazar fiyatlarına yetişemeyen tutarda artış yapılınca kaybeden yine gariban, emekli, dul ve yetim oldu.

Her daim övündüğümüz sosyal devletin temel önceliği, yaşlıyı, emekliyi korumak ve onlara insan onuruna yakışır bir yaşam düzeyi sunmaktır. Ne var ki, eline geçen düşük aylık ve iki yıldır artırılmayan ikramiye ile günümüzde emeklinin sıkıntı yaşadığı, geçinmekte zorlandığı sır değil. Aylıklara her 6 ayda bir yapılan çok düşük zamlar sorunlarını gidermiyor. Her yıl Ocak ve Temmuz’da bu kısır döngü gerçekleşiyor.

Bu bayram da buruk emekli. Hiç olmazsa önümüzdeki bayramlar da beklentileri karşılanır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar