Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İktidara taşıyacak kadro mu?

CHP’nin iki gün süren kurultayında ortaya çıkan sonuç Kemal Kılıçdaroğlu’nun elini daha güçlendirmesi oldu.  

Salgından ötürü seyircisiz yapılan ve Onur Kurulu üyelerince eleştirilen kurultayda partiyi 2023 genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimine taşıyacak yönetim belirlendi. Partinin TBMM’si sayılan 52 kişilik Parti Meclisi’ne ( PM) Kılıçdaroğlun’un anahtar listesinde yer alan Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan, Yıldırım Kaya, Ünal Çeviköz ile Aykut Erdoğdu’nun seçilememesi sürpriz oldu.

Bazı TV kanallarına parti üyelerinin çıkmaması için ambargo uygulayan Tuncay Özkan, eğitimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya , Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz ile ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun PM dışı kalması delegenin üst yönetime mesajıydı. Erdoğdu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’ne atanan Can Akın Çağlar hakkında daha önce söylediği sözlerden çark etmesi belli ki delegenin hoşuna gitmedi.

 Aslında daha fazla Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesinin çizilmesi bekleniyordu. Kılıçdaroğlu’nun kadrosuna sahip çıkması sonucu dört Genel Başkan Yardımcısı koltuğunu yitirdi.

Anahtar listede olmamalarına karşın, delegenin sahip çıktığı Gürsel Erol, Gaye Usluer, Gökhan Günaydın, Eren Erdem, Müslim Sarı, Aylin Nazlıaka, Erbil Aydınlık, Ahmet Hakan Uyanık ve Sema Dinçer listeyi delerek PM’ye girmeyi başardı. Ergenekon davası mağduru Mehmet Ali Çelebi ile Mehmet Tüm ve Hakkı Akalın seçilmelerine karşın kadın kotasına takılmalarından ötürü PM’ye giremedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeye sunduğu anahtar liste çok tartışıldı. Mevcut MYK üyeleri ile toplumun tanımadığı isimlerin yer alması, yıllarca partiye emek vermiş deneyimli isimlerin, alanlarında yetkin kişilerin bulunmaması delegenin çok hoşuna gitmedi. “CHP’yi bu kadro mu iktidara taşıyacak? Aynı tas aynı hamam” eleştirilerine uğradı. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesi. Tek başına iktidarı amaçlayan partinin yönetim kadrosu daha deneyimli, yetkin ve uzman kişilerden oluşmalıydı.

 Z kuşağından türbanlı Sevgi Kılıç,  İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun desteği  sayesinde PM’ye seçilmesi bir diğer ilginç gelişmeydi. İlk kez türbanlı aday üst yönetime girdi. Sanırım bu bir yerlere mesaj niteliğindeydi. Ordu Milletvekili, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yerel seçimlerdeki başarıdan olsa gerek yeniden, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da kadın kotasından PM’ye girdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, önümüzdeki günlerde yeni PM içinden partinin Bakanlar Kurulu olarak değerlendirilen 15 kişilik Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) belirleyecek.

Genel Başkan’ın listesi büyük ölçüde seçildiğine, eli daha güçlendiğine göre sıra geldi seçimde başarılı olmaya. Kurultayın açılışında konuşan Kılıçdaroğlu, “Dostlarımızla birlikte iktidar olacağız” derken ittifak arayışlarının süreceği mesajını verdi. Nedense bir türlü tek başına iktidar olabilecek oy oranını yakalayamıyor CHP. Anketler, halen oy oranının en çok yüzde 25 olabileceğini gösteriyor. Bu kısır döngü, yüzde 25 oy oranı  yıllardır aşılamıyor. Yerel seçimdeki üstünlük Millet ittifakı ve diğer muhalif partilerin desteği ile sağlandı.

Yeni kadro, yeni isimler genel seçimde tek başına iktidarı getirir mi? Çok zor. Bunu gören Kemal Kılıçdaroğlu da sürekli ittifak ve dostlardan bahsediyor. Aslında hiçbir partinin oy oranı tek başına iktidara olanak sağlamıyor.    

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar