VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9573
EURO18.4343
ALTIN1035.9
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

İLAÇ ZAM GEÇİŞİ OLDU

Şubat ayının sağlık açısından; ilaç fiyat geçişlerinin olduğu bir ay olduğunu sizlere geçen haftaki yazımda anlatmıştım. Aslında ilaçlara zam yapılmadığını; ilaçların hesaplandığı Euro kurunun bugünkü gerçek Euro kuruna yaklaştırılarak bunun yapıldığını da gene sizlere ayrıntılı olarak belirtmiş ve anlatmıştım.

İlaç fiyat kararnamesi kapsamında; Euro kuru güncel Euro kuruna ; yani gerçek Euro kuruna %20 oranında yaklaştırıldı. Hemen hemen gerçek Euro kuru ile ilaç fiyatlarının hesaplandığı Euro kuru yarı yarıya oldu. Buna göre Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar kapsamında 2021 yılı için beşeri tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 avro değeri 3,8155 liradan 4,5786 liraya artırıldı. Güncel Euro kuru ise malumunuz.

İlaç fiyatları hesaplanırken Euro kurunun düşük tutulması milli servet açısından büyük bir fırsattır. Özellikle yerli üretim ilaçların yabancı ilaçlarla fiyat yarışında avantaj sağlarken; yerli üretim olmayan ilaçlar için ise ilaç tedarik sıkıntıları oluşmaktadır. Bu nedenle; yerli üretimi olmayan ilaçlar için muhakkak ayrı bir Euro kuru belirlenmesini sağlayan bir kararname düzenlenmelidir.

Özellikle ileri teknoloji gerektiren ve Türkiye’ de henüz üretemediğimiz çeşitli ilaçların ülkemizdeki hastalar tarafından kolay ulaşabilirliğinin sağlanması ancak bu şekilde olabilir. Yurt dışından üretilen ve ithalatçı tarafından getirilen ilaçlarla ilgili olarak Euro kuru düşük olduğunda aynı ilacın gittiği diğer Avrupa ülkeleri de aynı fiyattan ilaç istediğinden üretici firma zor durumda kalmamak için Türkiye’ ye gönderdiği ilaç miktarını kısıtlı tutmakta; böylece Türkiye’ de edindiği ilaç ruhsatını canlı tutarken ilacı sattığı diğer Avrupa ülkelerine de Türkiye’ ye gönderdiği ilaç miktarının çok az olduğunu söyleyerek;  fiyatını koruma çabası içerisine girmektedir.

Bu durum tabii ki o ilaca ihtiyaç duyan hasta mağduriyetlerinin doğmasına neden olmaktadır. Ayrıca yeni çıkan; yeni teknoloji ile üretilmiş olan bir çok ilaç da Türkiye pazarına girmekten aynı Euro kuru nedeni ile geri durmaktadırlar.

Tüm bunların ışığında; Türkiye olarak yerli üretimi olmayan ilaçlarla ilgili farklı bir Euro kuru belirlenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Vatandaşların mağduriyeti ve her ilaca erişebilirliği ancak bu şekilde sağlanabilir.

Sağlıkla kalın; sağlıcakla kalın!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar