Ordu
DOLAR18.6359
EURO19.395
ALTIN1052.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

İlginç şahsiyet

Söylediği her sözü, konuşması, açıklamalarıyla gündeme damga vuran ilginç bir şahsiyet Bülent Arınç.

Güzel belagati ile yaptığı açıklamalar, söylemler kimileri tarafından beğenilirken, kimilerince ağır eleştirilere uğruyor, adeta yerin dibine sokuluyor. Eleştiriler karşısında ya suskunluğunu koruyor, ya da yumuşak bir üslupla yanıt vererek geri adım atıyor. 

Çok değil, iki ay önce 23 bin liralık milletvekili maaşlarının yüksek olduğunu söyleyenlere yönelik  “edepsiz” nitelemesi ile eleştirilerin hedefi olmuştu. Tepkilerin dozajı sertleşmeye başlayınca, çevir kazı yanmasın örneği,” Onları kast etmedim, art niyetli olanlara söyledim” mealindeki sözlerle çark etmişti.

Hem milletin aslı vergileriyle vekillere ödenen yüksek maaşı niye eleştirmesin, niye sorgulamasın. Neresi bunun edepsizlik?

Yıllarca vekillik, Bakanlık yapan, son olarak da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyeliğine atanan Bülent Arınç, hiç kuşku yok ki konuşmalarını bilinçli yapıyor,  ağzından çıkan sözleri özenle seçiyor. Sonra da kamuoyundaki yansımalarını izliyor, tepkiler artınca da zevahiri kurtaran açıklamalarda bulunuyor. Hukukçu kimliğe sahip yılların kurt politikacısı ağzından çıkacak sözlerin nereye uzanacağını gayet iyi biliyor.  Kamuoyunda “Partili arkadaşlarını kızdırma pahasına doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen” demokrat kişi izlenimi yaratmaya çalışıyor. Bazen başarılı oluyor, bazen de amacını sapan sözlerinden ötürü zor duruma düşüyor.

Zaten istediği konuşmalarıyla gündeme damga vurmak, bir süre konuşmalarının tartışılmasını sağlamak. Yani, bilinçsizce ağzından çıkacak sözleri söyleyecek biri değil Bülent Arınç.

Şimdi de görevden el çektirilen Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk ile 10 yıla yakın hapis cezası alan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili açıklamalarından dolayı Cumhur İttifakı milletvekillerinin boy hedefi oldu.

“Kaftancıoğlu’nu sevmiyor olabiliriz. Attığı mesajların hiç birine katılmıyorum. Ama ifade özgürlüğüne saygı duymalıyız, tahammül etmeliyiz” diyerek Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezalarını eleştirmişti. Ahmet Türk için ise “Onu tanıyorum, saygı duyuyorum. Bu kişinin terörle alakası yoktur” demişti.

Arınç,  Kaftancıoğlu ve Türk’e destek verirken, ifade özgürlüğü ile seçim sonuçlarına vurgu yapmış, demokrat kimlik sergilemeye çalışmıştır. Ne var ki, açıklamaları Cumhur İttifakına mensup vekiller tarafından tepki ile karşılandı, bombardıman altına alındı.  Yani, söylemleri ile yakın arkadaşlarının hedefi haline gelebilmeyi göze alabiliyor.

Bir bakıyorsunuz vicdanlı, demokrat yüzünü gösteriyor, bir bakıyorsunuz vekil maaşlarında olduğu gibi  haklı eleştiriler karşısında öfkelenen, kaba dil kullanan, toplumu inciten sözleri söylemekte sakınca görmeyen kişiliğe bürünüyor.

İşte böylesine ilginç bir şahsiyet yılların politikacısı Bülent Arınç. Hiç kuşku yok ki, ileri ki günlerde de yapacağı açıklamalarla yine gündeme damga vuracak, yine çok konuşulacak.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar