Ordu
DOLAR15.5436
EURO16.2607
ALTIN911.35
Çetin GÜMÜŞ

Çetin GÜMÜŞ

Mail: [email protected]

reader

İMAR HALEN NAMUS MU?

Uzun zamandır Altınordu ilçesinde yaşanan imar sıkıntısından dolayı inşaat malzemesi satan firmadan, inşaat ustasına, nakliye yapan kamyoncudan, müteahhidine, inşaat ruhsatı düzenleyerek gelir elde edecek Altınordu Belediyesi'ne kadar herkes yaşanan süreçte çok ciddi şekilde olumsuz etkilendi.

Altınordu Belediyesi İmar Komisyonu’nun titiz çalışması sonucu hazırlanan Altınordu İlçesi 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı Türkiye'de pek mümkün olmayan şekilde muhalefetinde desteğiyle 2 Şubat Çarşamba günü Altınordu Belediyesi Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde 14 Mart Pazartesi günü tartışma konusu olduğu için 18 Mart Cuma gününe ertelenen Altınordu İlçesi 1/1000 ölçekli revizyon uygulama imar planı oy çokluğuyla kabul edildi. Bu karar başta muhalefet partileri olmak üzere her kesimden kişilerin haklı tepkisine neden oldu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Belde Evler’in yıkılması sonucu nasıl kamuoyu tarafından takdir edildiyse Ordulular başkan Güler’den aynı hassasiyeti Durugöl için de göstermesini 110 bin ıslak imzayı yok saymamasını bekliyor. Başkan Mehmet Hilmi Güler, belediye başkanı seçildikten sonra kendi partisinin önceki dönemki belediye başkanını eleştirerek 19 yerde haksız imar uygulaması yapıldığının tespit edildiğini açıklayarak şehrin imar durumunda asla hatır gönül ilişkisine yer olmadığını bu düşünceyle gelenler belediye binasından içeri giremez, imar konusu bizim namusumuz şeklinde açıklamaları vardı. Altınordu Belediye Meclisi’nin 1,5 emsal verdiği yerleri Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi 2 emsale çıkartarak bu kendi yaptığı açıklamalara kendi muhalif olmadı mı?

Yanına gelen iş insanlarının, parti yöneticilerinin arsalarında emsalleri yükseltmiş olmasıyla kendi yaptığı açıklamalar arasında tezatlık oluştu. Ayrıca dere yatağı olduğu bilinen ve bu zamana kadar ki belediye yöneticileri tarafından imara uygun görülmeyen Şahincili Mahallesi'ndeki alanın yüksek katlı şekilde imara açılması en çok tepki çeken yerlerin başında geliyor. Burada muhtemel oluşacak heyelan riskinde sorumlular kim olacak?

İlan askı süreci, itiraz süreci derken Altınordu ilçesindeki inşaat işleri bir süre daha beklemek zorunda kalacak. Umarım bu süreçler yaşanırken Ordu Büyükşehir Belediyesi ve başkan Mehmet Hilmi Güler, Altınordu Belediye Meclisi’nin aldığı imar planlarına göre gerekli düzeltmeleri yapar yoksa bundan sonraki görev süresi boyunca imar konusunda bir önceki belediye  yönetimi gibi  eleştirilecektir. Her fırsatta etik değer, adalet, eşitlik vurgusu yapan başkan Mehmet Hilmi Güler, imar uygulama planının bu şekliyle kendi söylemleriyle çelişiyor, bu yanlış imar planı kararını aldıktan sonra kamuoyu imar halen namusunuz mu sorusunun cevabını bekliyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun aldığı kararlardan birisi de inşaat tadilat işleri yaparken Altınordu Belediyesi tarafından mühürlendiği halde inşaatına devam ettiği için Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturması devam eden aynı zamanda Ordu’da 23 Eylül 2021 tarihinde yapılan FETÖ soruşturmasında göz altına alınıp daha sonra serbest bırakılan  kişiler arasında yer alan akaryakıt istasyonunun şuan yasal olmayan imarını yasal hale getirmek için bulunan yeşil alan satış formülünü  Altınordu İlçesi'nde bulunan diğer 21 akaryakıt istasyonlarının da talep etmesi halinde Ordu Büyükşehir Belediyesi bu akaryakıt istasyonlarına da aynı uygulama kolaylığını sağlayacak mı? Yoksa bu uygulama sadece o akaryakıt istasyonuna kişiye özel mi kalacak?

Bu akaryakıt istasyonu açılırken gerekli çekme mesafelerinin tutmadığı ve 2 adet pompa adalarının kapatılması gerektiği iddia ediliyor. Türk Standartları Enstitüsü, Altınordu Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkili olmasına rağmen gerekli denetimlerin yapılmadığı iddia ediliyor. Eğer bu iddialar doğruysa bu çekme mesafelerine bakılmıyorsa arsası uygun olan akaryakıt istasyon sahipleri de işyerlerine ilave pompa adaları kurabilir böylelikle haksız rekabet ortadan kalkabilir.

Ayrıca bu kurumların dışında yetkisi olan kişiler güzellik salonu sahibi kadınlar ile dost hayatı yaşayacağına ya da kendisine ikinci eş yapanlar lütfen enerjinizi bu ilde gerçek görev ve sorumluluklarınızı yerine getirmeye harcayın.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar